Zorlu Enerji tekrar BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde

Zorlu Enerji endeksteki 44 şirket arasında yer alacak

7 Kasım 2017

Türkiye’nin enerji alanındaki en büyük şirketlerinden Zorlu Enerji BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Kasım 2017-Ekim 2018 döneminde ikinci kez yer alacak.

Böylelikle şirket Borsa İstanbul’da işlem gören en büyük 100 şirketin içinde yer alan 63 şirket arasında yapılan değerlendirmeler sonucu endekse kabul edilen 44 şirket arasında yer aldı.

Şirketlerin Borsa İstanbul tarafından 2014 yılında hayata geçirilen endekste yer alabilmek için çevre, iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik, insan hakları, yönetim kurulu yapısı, rüşvetle mücadele, tedarik zinciri, iş sağlığı ve güvenliği gibi alanlarda gerekli kriterleri sağlamaları gerekiyor.

Zorlu Enerji tarafından yayınlanan açıklamada değerlendirmesi yer alan Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, Türkiye’deki santrallerinin yüzde 76’sı yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayandığını söylerken şunları kaydetti;

‘’Sürdürülebilir enerjiyi, sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir unsuru olarak değerlendiriyoruz. Bu doğrultuda, sürdürülebilirliğe toplum için ekonomik, sosyal ve çevresel değer yaratma vizyonuyla yaklaşıyoruz. Sürdürülebilirlik, iş modelimizin merkezinde yer alıyor ve Sürdürülebilirlik Kurulumuz tarafından bütünsel ve kapsayıcı bir bakış açısıyla yönetiliyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Sürdürülebilirlik Endeksi’nde gönüllü olarak yer almamız; sürdürülebilirliği merkeze alan iş modelimizi ve bu konuda ortaya koyduğumuz vizyonu açık bir şekilde yansıtıyor. Türkiye’de hem yaptığımız işler, hem de hayata geçirdiğimiz projelerle, sürdürülebilirlik konusunda enerji sektöründe birçok ilke imza attık. Türkiye’de sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan ve karbon ayak izini hesaplayan ilk enerji şirketi olarak, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde ikinci kez gönüllü yer almaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Sürdürülebilir bir gelecek için akıllı enerji teknolojilerine odaklanmayı ve hem enerji alanında hem de farklı sektörlerdeki şirketlere örnek olacak sürdürülebilir işleri ve projeleri hayata geçirmeyi sürdüreceğiz.’’