Zorlu Enerji Su Ayak İzi Belgesi aldı

Şirket bu belgeyi alan ilk enerji yatırımcısı oldu

3 Haziran 2018

Zorlu Grubu şirketlerinden Zorlu Enerji’nin ISO 14046 Su Ayak izi Belgesi almaya hak kazandığı açıklandı.

Şirketin açıklamasında Zorlu Enerji’nin Türkiye enerji sektöründe Su Ayak İzi’ni hesaplatarak onaylayan ilk şirket olduğu vurgulandı.

Zorlu Enerji 2017 yılında Karbon Saydamlık Projesi’ne su ayak izini raporlayan ilk enerji şirketi de olmuştu.

ISO 14046 Su Ayak İzi Standardı bir organizasyonun suyla ilgili potansiyel çevre etkilerini değerlendirmesini ve bu değerlendirmeyi tüm çevresel etkilerin hesaba alındığı bir yaşam döngüsünün parçası olarak yapma imkanı veren uluslararası bir standart.

Su ayak izi ise buharlaşma da dahil olmak üzere kuruluşların ürün, hizmet ve süreçlerinin tüm yaşam döngüsünde kullanılan temiz su kaynaklarının kullanım miktarının ölçümüdür.

Açıklamada Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak,

“’Karbon Saydamlık Projesi’ne Türkiye’den katılan ilk enerji şirket olarak 2011 yılından bu yana her yıl karbon ayak izimizi, 2017 yılından bu yana ise su ayak izimizi kamuoyu ile şeffaf bir biçimde paylaşıyoruz.
2010 yılından bu yana ISO 14064 Sera Gazı Hesaplama ve Doğrulama Yönetim Sistemi standardını yine sektöründe ilk olarak hayata geçiren Grup olarak şimdi de ISO 14046 Su Ayak izi Belgesini alarak doğaya, çevreye ve topluma verdiğimiz değeri bir kez daha göstermiş olduk. Bu belgelendirme ile tüm tesislerimizde su kaynaklarının verimli kullanımı, atık suların azaltılması çalışmalarını sistematik hale getirerek yönetiyoruz. CDP platformu aracılığıyla bu performansımızı kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşmaya başlayacağız. Paydaşlarımızla yaptığımız görüşmelerle neticesinde hayata geçirdiğimiz bu projeyle; suyun verimli ve tasarruflu bir şekilde kullanılması konusunda toplum bilincini de artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Zorlu Grubu’nun diğer şirketlerinden Vestel de 2017 yılında Su Ayak İzi Belgesi alarak bu belgeyi beyaz eşya sektöründe alan ilk kuruluş olmuştu.