Zorlu Enerji Pakistan’da GES kuracak

Kaydi Azam Solar Park projesinde yer alacak proje 100 MW gücünde olacak

1 Şubat 2017

Zorlu Enerji dünyanın halihazırdaki en büyük güneş enerjisi projelerinden birinde yer almak üzere Pakistan’ın Pencap Eyalet yönetimi ile anlaşma imzaladı.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Pencap Başbakanı Şahbaz Şerif ile Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül tarafından imzalanan anlaşmaya göre Zorlu Enerji Kaydi Azam Solar Park projesi dahilinde 100 MW gücünde bir santral inşa edecek.

Pencap yönetimi 6 ay içinde tamamlanması öngörülen santralde üretilen elektrik için 20 yıl boyunca kilovat-saat başına 6 dolar sentlik alım garantisi sağlayacak.

Projede hedef 1.000 MW

Adını Pakistan’ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah’ın ‘’Büyük Önder ve Milletin Babası’’ anlamına gelen ünvanından alan projenin çalışmaları 2013 yılında başlamıştı.

Başladığında 2016 yılı sonu itibari ile 1.000 MW’lık kurulu güç hedeflenen projenin 100 MW’lık ilk etabı Pencap eyaleti tarafından sağlanan finansman ile 2015’in Ağustos ayında devreye girmişti.

Projenin ikinci etabı olarak belirlenen 900 MW’lık kalan bölümünü ise Çinli Zonergy şirketi kendi kaynakları ile gerçekleştirmeyi taahhüt etmişti.

Şirket bu taahhüdünün 300 MW’lık ilk bölümünü 2016’nın Haziran ayında devreye almıştı.

Pakistan yönetimi proje sayesinde yıllık 57.500 ton kömür kullanımının ve 90.750 ton sera fazı emisyonu salımının engelleneceğini öngörülüyor.

Zorlu Enerji tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada değerlendirmesi yer alan Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak şunları söyledi;

‘’Dost ülke Pakistan, yurtdışında yenilenebilir enerji alanında ilk yatırımımızı yaptığımız ülke olduğu için bizim için ayrı bir yere sahip. Enerji açığı yüksek olan Pakistan’da yenilenebilir enerji alanında şimdiye kadar önemli yatırımlara imza atmış bir şirket olarak, güneş enerjisi alanında yeni bir başlangıç yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Geçtiğimiz senelerde devreye aldığımız rüzgar santralimize bugün güneşi ekliyoruz. Rüzgar ve güneş başta olmak üzere farklı alanlarda özel yatırımlara imza atmak üzere çalışmalarımızı yoğun olarak sürdürüyoruz. Enerji alanında işbirliğine attığımız her adımda Pakistan’ın enerjide dışa bağımlılığı azalırken Türkiye, bölgede hedeflediği büyümeye biraz daha yaklaşıyor. Enerji alanındaki çalışmalar, iki ülke arasında kurulan tarihi dostluğu her anlaşma ile biraz daha perçinliyor. Pakistan’da yatırıma devam edeceğiz, gideceğimiz daha çok yol var. Grubumuzun bölgedeki ticari gücünü artırarak hedeflediğimiz büyümeye ulaşmayı ve Türkiye’nin bölgedeki gücünü artırmayı planlıyoruz. Bu bakımdan Kaydi Azam Solar Park’ın her iki ülke için de hayırlı olmasını diliyorum.’’

Pakistan’ın ilk rüzgar enerjisi yatırımı Jhimpir RES projesi de Zorlu Enerji tarafından hayata geçirilmişti. 2009 yılında 6 MW güç ile devreye giren santral, 2013’te 56,4 MW’lık kapasiteye ulaşmıştı.