Zorlu Enerji Pakistan’da 200 MW’lık GES yatırımı için anlaşma imzaladı

Santral 1.000 MW’lık Kaydi Azam projesi içinde yer alacak

26 Şubat 2017

Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından Zorlu Holding Pakistan’da 200 MW gücünde bir güneş enerjisi santrali kurmak için mutabakat anlaşması imzalandı.

22 Şubat 2017 günü Çankaya Köşkü’nde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ile Pakistanlı mevkidaşı Navaz Şerif’in katılımı ile gerçekleştirilen Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 5. Toplantısı’nda imzalandı.

Anlaşmaya Zorlu Holding ve Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu ile Pencap Eyaleti Enerji Bakanlığı Müsteşarı Asad Rehman Gilani imza attı.

Zorlu Enerji’nin imza attığı anlaşma şirketin 200 MW’lık bu santrali Pakistan’ın Bahavalpur şehrinde gerçekleştirilmeye çalışılan 1.000 MW’lık Kaydi Azam Solar Park projesinde gerçekleştirmesini kapsıyor.

Şirket Ocak ayında aynı proje kapsamında 100 MW’lık proje gerçekleştirmek için eyalet yönetiminden yatırım izni sağlamıştı.

”Pakistan’ın en iyi elektrik yatırımı”

Pakistan Haber Ajansı APP Şubat ayı başında Pencap eyalet yönetimi ile Zorlu Enerji arasında imzalanan ilk anlaşma için gerçekleştirilen toplantıda konuşan Pencap eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif Pakistan enerji idaresi NEPRA’nın güneş elektriği santralleri için hali hazırda uyguladığı alım fiyatının 10,50 Rupi olduğunu hatırlatırken, Zorlu Enerji’nin bu projesinde ise üreteceği elektriği  5,25 Hindistan Rupi fiyatı ( 8 dolar-sent) üzerinden satılacağının altını çizmişti.

Şerif konuşmasında Zorlu Enerji’nin projesinin ülkedeki en iyi elektrik yatırımı olacağını sözlerine eklemişti.

”Türkiye’nin bölgedeki gücünü artırmayı planlıyoruz”

Zorlu Holding tarafından yayınlanan basın açıklamasına göre Ankara’daki imza töreninde konuşan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu şunları kaydetti;

“Yurtdışında yenilenebilir enerji alanında ilk yatırımımızı yaptığımız ülke olan Pakistan’da geleceğin en önemli enerji kaynaklarından biri olduğuna inandığımız güneş enerjisi alanında yatırımlarımızla büyümekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Geçtiğimiz haftalarda yaptığımız ve Pakistan Hükümeti tarafından 3 yıl sonra kabul edilen ilk ve en büyük yenilenebilir enerji başvurusu olan 100 MW’lık güneş enerjisi anlaşmamıza güç verecek bu yeni yatırımımızla, Grubumuzun bölgedeki ticari alanını artırarak hedeflediğimiz büyümeye ulaşmayı ve Türkiye’nin bölgedeki gücünü artırmayı planlıyoruz. Bu bakımdan iki anlaşmanın da her iki ülke için hayırlı olmasını diliyorum”

Açıklamada Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak’ın ise şu değerlendirmesi paylaşıldı;

“Pakistan’da geçtiğimiz ay açıkladığımız 100 MW kurulu gücündeki Kaydi Azam projemize yenisini eklemek üzere önemli bir adım atıyoruz. Pakistan, bizim için dost ülke olmasının yanı sıra yenilenebilir enerji yatırımlarımızda önemli bir merkez. Pakistan’da ilk rüzgar enerjisi projesini hayata geçirmiş bir şirket olarak, güneş enerjisinde de referans projelere imza atmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Yine Pencap eyaletinde planladığımız yeni projemizle birlikte Pakistan’daki güneş enerjisi yatırımlarımızın kurulu gücünü 300 MW’a ulaştırma hedefindeyiz.”

Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 5. Toplantısı’nda iki ülke arasında güneş enerjisi ile birlikte hidrokarbon, ormancılık, kütüphanecilik, silahlı kuvvetler personeli mübadelesi, finansal istihbarat değişimi gibi 10 ayrı alanda da işbirliği anlaşması imzalandı.