Zorlu Enerji eCharge4Drivers projesinde yer alacak

Zorlu 18 milyon Avroluk bütçeli projede, 373 bin Avro fon sağlayacak

21 Mart 2021

Zorlu Enerji Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve dünyanın en büyük bütçeli sivil araştırma programı Horizon 2020 programı kapsamındaki eCharge4Drivers projesinde yer alacağını duyurdu.

Şirket 12 ülkeden 32 kuruluşun yer aldığı ve toplam bütçesi 18.405.861,25 milyon Avro olan projede 373.187,50 Avro tutarında fon sağlayacak.[1]

Proje elektrikli araç kullanıcılarının şehir içi ve dışı yollarda araçlarını şarj etmelerini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

4 yıl sürecek olan proje kapsamında şehirler içinde ek uygun şarj seçenekleri, mobil şarj hizmeti, lamba direklerinde şarj noktaları kurulması, hafif elektrikli araçlar için pil değiştirme istasyonu ağları kurulması ile geçici şarj ihtiyaçları için taşınabilir şarj istasyonu çözümleri geliştirilmesi ve 10 alanda pilot uygulamaların hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Zorlu Enerji’nin açıklamasında değerlendirmesi yer alan eCharge4Drivers ProjeKoordinatörü ve ICCS (Institute of Communication and Computer Systems) Araştırma Direktörü Dr. Angelos Amditis şunları kaydetti;

“eCharge4Drivers projesi, elektrikli araçları şarj ederken genel kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştirmek ve uygun çözümler geliştirmek amacıyla Avrupa’daki önemli 32 elektromobilite aktörünü bir araya getiriyor. Proje elektrikli araçların benimsenmesini ve Avrupa Yeşil Anlaşması’nın sıfır emisyonlu ulaşım sistemine geçiş sürecine de katkı sağlamayı hedefliyor”

Açıklamada Zorlu Enerji Üst Yöneticisi Sinan Ak da açıklamada şu değerlendirmesi paylaşıldı;

“2050 yılına kadar sıfır karbon hedefi stratejisinin temel ihtiyaçlarından biri de dijital dönüşüm. Bu nedenle de elektrifikasyon önümüzdeki dönemin en önemli konularından biri olacak. Biz de Türkiye’de ve Avrupa’da elektrikli otomobil devinimini hızlandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda ZES ve electrip markalarımızla dâhil olduğumuz eCharge4Drivers projesinin Avrupa Birliği’nden destek alması, bu yolda doğru adımlar attığımızı bize gösteriyor”

Zorlu Enerji, bünyesindeki mühendislerin geliştirdiği AR-GE projeleriyle Horizon 2020 Programı kapsamındaki 8 ayrı proje ile toplam 4 milyon Avro’dan fazla fon almaya hak kazanmış bulunuyor.


[1] Electric Vehicle Charging Infrastructure for improved User Experience