Zorlu 700 MW’lık GES ihalesi hakkında açıklama yaptı

Şirket Katar’daki ihalenin ön yeterlilik sürecini geçtiğini açıkladı

17 Ekim 2018

Zorlu Enerji bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklama ile Katar’da gerçekleştirilmesi planlanan 700 MW’lık güneş enerjisi santrali ihalesinin ön yeterlilik sürecini geçtiğini açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada uluslararası çok sayıda grubun yer aldığı ihalenin ilk eleme sürecinde (ön yeterlilik), Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin lider ortak olarak yer aldığı konsorsiyumun ön yeterlilik sürecini geçen 16 grup arasında yer aldığı bildirildi.

Açıklamada ihalenin her bir fazda en az 350 MW olmak üzere iki fazda en az 700 MW toplam kurulu güce sahip olacak güneş enerji santraline yönelik proje geliştirilmesi, finansman sağlanması, santralin tasarımı, inşaatı, işletmesi ve bakımı ile mülkiyet hakkına sahip olunmasını kapsamakta olduğu bildirildi.

Açıklamada Zorlu’nun liderlik ettiği konsorsiyumdaki diğer firmalar belirtilmedi.

Katarlı Siraj Power stratejik ortak olacak

Katar medyasındaki KAHRAMAA tarafından yapılan açıklamalara göre proje Yap-Sahip Ol-İşlet-Devret modeli ile gerçekleşecek.

Projede Katar Petrol şirketinin %40, KAHRAMAA’nın ise %60 hisseye sahip olduğu Siraj Power Energy şirketi stratejik ortak olarak yer alacak, 25 yılın ardından ise santralin mülkiyeti KAHRAMAA’ya geçecek.