”Zaman insanlıktan yana değil ama başarabiliriz”

IPCC tarafından hazırlanan 5. Değerlendirme Raporu tamamlandı

3 Kasım 2014

İklim Değişikliği Hükümetlerarası Paneli (IPCC) tarafından hazırlanan, 5. Değerlendirme Raporu’nun dördüncü ve son parçası olan Sentez Raporu dün yayınlandı.

Bir haftadır Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da devam eden İklim Değişikliği Hükümetlerarası Paneli (IPCC) görüşmelerinde son şeklini alan raporun sunumu dolayısı ile bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Birleşmiş Milletler Başkanı Ban Ki-moon konuşmasında IPCC tarafından hazırlanan raporun üç mesajının olduğunu kaydetti.

Ban bu mesajlardan ilkinin insanlığın iklim sistemi üzerindeki etkisinin açık olduğunu ve büyüdüğü, ikincisinin ise iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinden kaçınmak için hızlı ve kararlı bir şekilde hareket etmemiz gerektiği olduğunu söyledi.

Ban çalışmanın üçüncü mesajının ise iklim değişikliğini sınırlayabilecek ve dünyayı daha iyi hale getirebileceğimiz olduğunu ifade etti.

Birleşmiş Milletler başkanı iklim değişikliği ile mücadelenin masraflı görünebildiğini fakat mücadele etmemenin daha masraflı olacağını da sözlerine ekledi.

Ban Ki-moon bilim insanı olmadığını fakat 8 yıllık görev süresi boyunca dünyanın her bölgesinde bulunması dolayısı ile iklim değişikliğinin etkilerinin tüm dünyada görüldüğünü gözlemlediğini kaydetti.

Dünya liderlerinin bir an önce harekete geçmesi gerektiğinin altını çizden Ban, bu mücadelede zamanın insanlığın yanında olmadığını söyledi.

IPCC Başkanı Rajendra Pachauri ise konuşmasında iklim değişikliğini sınırlamanın mümkün olduğunu ve tüm ihtiyacın değişim için irade olduğunu söyledi.

1988 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Programı ve Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından kurulan IPCC iklim değişikliği üzerine ilk değerlendirme raporunu 1990 yılında, ikincisini 1996 yılında, üçüncüsünü 2011 yılında ve dördüncüsünü 2007 yılında hazırlamıştı.