Yunanistan’da yenilenebilir enerji krize rağmen büyüyor

Yunan ekonomisindeki küçülmeye rağmen yenilenebilir enerji sektörü büyümeye devam ediyor

14 Nisan 2012

Son 4 yıldır ekonomisi sürekli küçülen, 2011’de ise tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşayan Yunanistan’ın yenilenebilir enerji sektörü buna rağmen büyüyor.

Yunanistan Çevre, Enerji ve İklim Bakanı tarafından açıklanan bir rapor Yunanistan’ın yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim kapasitesinin 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 44 oranında arttığını gösteriyor.

Bakan tarafından açıklanan rapordaki veriler 2011 yılında ülkenin yenilenebilir enerjiye dayalı üretiminde en önemli büyümenin güneş enerjisinde yaşandığını gösteriyor. Verilere göre Yunanistan’ın kurulun güneş enerjisi gücü 2010 sonunda 198 MW iken, 2011 yılında gerçekleşen kurulumlar bunun 626 MW seviyesine gelmesini sağladı.

Aynı zamanda yine bir önceki yılı 1.300 MW’lık kurulu rüzgar enerjisi gücü ile kapatan ülkenin bu alandaki kurulu gücü ise 1.636 MW seviyesine yükseldi.

Yenilenebilir enerji alanındaki en düşük büyüme ise küçük hidroelektrik santrali yatırımları alanında oldu. 2011’de bu alanda yüzde 5’lik büyümenin yaşandığı ülkede kurulu küçük hidroelektrik santrallerinin toplam gücü ise 206 MW seviyesine geldi.

Bununla birlikte ülkede 2.530 MW’lık yenilenebilir enerji projesi ise inşa aşamasında.