Yunanistan enerji depolama hedefini yükseltecek

Ülkenin yenilenebilir gücü öngörüden daha hızlı yükseliyor

28 Nisan 2022

Yunanistan Enerji ve Çevre Bakanı Kostas Skrekas 2030 yılı enerji depolama hedefini yükselteceklerini açıkladı.[1]

Skrekas ABD Temsilciler Meclisi, Enerji ve Ticaret Komitesi üyelerini kabul ettiği toplantıda yaptığı açıklamada ülkesinin 2030 yılı yenilenebilir enerji gücünün mevcut hedefi aşarak 20 GW’ın üstüne çıkacağını kaydederken, enerji depolama hedefini de buna bağlı olarak 1,5 GWh’den 3 GWh’e çıkaracaklarını söyledi.

Yunanistan’da 4 Nisan 2022 günü yenilenebilir kaynaklı elektrikli üretiminin %68 ile rekor seviyeye ulaşması ve toplam üretimin, talebin üstüne çıkması nedeni ile ülke tarihinde ilk defa yenilenebilir kaynaklı elektrik üretiminde kesinti yapılmak zorunda kalınmıştı.

2030 yılı hedefi 18,9 GW idi

Ülke yönetimi 2030 yılında yenilenebilir enerjide 18,9 GW kurulu güce ulaşmayı ve ülkenin elektrik tüketimini %70 oranında yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedefliyor.

Yunan bakan toplantıda ülkenin sera gazı emisyon düşürme hedefini de içerecek ilk Ulusal İklim Yasasının önümüzdeki günlerde parlamentoya sunulacağını kaydetti.

Kostas Skrekas bununla birlikte Yunanistan’daki binaların enerji verimli yapılara hale getirilmesime, elektromobilitenin yaygınlaştırılması ve Gr-Eco Islands girişimi ile Ege Denizindeki yunan adaların karbonsuzlaştırılması gibi alanlarda çalışmalar yürüttükleri bilgisini de verdi.

 


[1] Συνάντηση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Κώστα Σκρέκα, με μέλη του Αμερικανικού Κογκρέσου και τον Πρέσβη των ΗΠΑ στην Ελλάδα