Yılbaşında kapanan 6 kömürlü santral tekrar devreye giriyor

Bakan Murat Kurum santrallere bir yıllık geçici izin verildiğini açıkladı

8 Haziran 2020

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) Murat Kurum gerekli çevre yatırımlarını yapmadıkları için yılbaşında kapatılan altı termik santrale bir yıllık geçici çalışma ruhsatı verildiğini açıkladı.

Kurum tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında yapılan açıklamaya göre geçici ruhsat sağlayan santral ve ünitelerinin sayısı şu şekilde oldu;

  • Soma Termik Santrali’nin 6 ünitesinden 4’ü,

  • Kangal Termik Santrali’nin kapalı olan 2 ünitesi,

  • Çatalağzı Termik Santrali’nin kapalı olan 2 ünitesi,

  • Seyitömer Termik Santrali’nin 4 ünitesinden 2’si,

  • Tunçbilek Termik Santrali’nin 3 ünitesinden 2’si,

  • Afşin A Termik Santrali’nin 4 ünitesinden 2’si,

Kurum bu santrallerde yaklaşık 142 milyon TL tutarında yatırım yapıldığını ve üniteler ve bacaların mevzuata uygun hale getirildiğini söyledi.

Bakan Kurum sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bu santrallerin devam eden yatırımlarına ilişkin programları da aldık. Bu programların da takipçisi olacağız. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadığımız durumda mevzuata uygun olarak işletilen santrallerimize Çevre İzin Belgeleri’ni de vereceğiz. Mevzuatta yer alan limit değerlerin aşılması durumunda ise kapatma dahil tüm idari yaptırımları 1 Ocak’ta yaptığımız gibi kararlılıkla uygulayacağımızı duyurmak isterim.”

3,4 GW’lık kömür gücü devreden çıkmıştı

Yükümlü oldukları çevre yatırımları yapmayan beş santralin tüm üniteleri, Soma santralinin ise altı ünitesinden ikisi için 2020’nin ilk gününde faaliyet durdurma işlemi uygulanmıştı.

Kapatılan santrallerin toplam kurulu gücü 4.067 MW, 2019 yılı ortalama saatlik elektrik üretimi 1.914 MWh, kapatılan ünitelerin kurulu gücü ise 3.407 MW idi.