Yiğit Akü Elektrikli Araçlar İçin Pil Üretecek

Yiğit Akü’nün lityum batarya üretebilmek için 1 milyon dolarlık yatırım ile laboratuvar kurduğu açıklandı.

9 Haziran 2011

Yiğit Akü’nün elektrikli otomobillerde kullanıma yönelik lityum batarya üretimi için 1 milyon dolarlık yatırım ile bir laboratuvar kurduğu açıklandı.

Şirketten yapılan açıklamada 66 kişilik bir bilim ekibinin görev alacağı laboratuvarda elektrikli otomobillerde kullanılması amacı ile şarj edilebilir lityum-iyon bataryalar geliştirileceği ifade edildi.

Konu hakkında bir açıklama yapan Yiğit Akü Genel Müdürü Dr.Hulki Büyükkalender otomotiv sektöründe Ar-Ge çalışmalarının çok büyük önem taşıdığını belirtirken, Yiğit  Akü olarak bu alana yaptıkları yatırımlar ile aynı zamanda Türkiye’nin bu alandaki çıtasını yükselttiklerini söyledi.

Yiğit Akü Genel Müdürü yaptıkları Ar-Ge çalışmalarının 2002 yılında şirket cirosunun yüzde 0.5’i iken 2008 yılında bu rakamın yüzde 2’ye çıktığını 2011 yılında ise aynı rakamın yüzde 4 olarak gerçekleşeceği bilgisini verdi.

Büyükkalender sözlerini şu şekilde sürdürdü; ‘’Yiğit Akü, elektrikli araç aküleri konusunda çalışmalarını her geçen gün yeni ve ileri bir çizgiye taşımayı hedefliyor. Ar-Ge’de bu konuya öncelik veriyoruz. Bunu da yeni kurduğumuz laboratuvarımızla ortaya koyduk. Hedefimiz elektrikli araçların aküsü olan li-on bataryalarının üretiminde Avrupa birincisi olmak.’’