“Yeşil tahvil ihraçları teşvik edilecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekonomi Reform Paketini tanıttı

13 Mart 2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Mart 2021 günü İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı” organizasyonunda ekonomik büyüme için atılacak adımları tanıttı.

Erdoğan konuşmasında yeşil tahvil piyasasına yönelik ihraçların teşvik edilmesi amacı ile bu piyasaya dönük altyapıyı oluşturaraka bu ihraçları teşvik edilecekleri bilgisini verirken, bu sayede yenilenebilir enerji, temiz içme suyu, karbon emisyonunu azaltan elektrikli ya da hibrid ulaşım araçları gibi yatırımların, bu tür ihraçlarla finanse edilebileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca enerjide dışa bağımlığı azaltan politikaları etkin şekilde uygulamanın sürdürüleceğini, enerji verimliliği desteklerinin kapsamını genişletileceğini ve elektrik enerjisi depolama tesislerinin kurulmasına yönelik yasal altyapının tamamlanacağını da sözlerine ekledi.

Enerji Bakanlığı enflasyonla mücadelede rol alacak

Enflasyonla mücadele için enflasyonda risk oluşturan yapısal şokları değerlendirmek, gerekli politikaları belirlemek ve yönetmek için Fiyat İstikrarı Komitesi’ni tesis edileceği bilgisini de veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu komitede Enerji ve Tabii Kaynaklar ile birlikte Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji, Ticaret ve Tarım Bakanlıklarının olacağını da kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu komite ile kamunun yönettiği ve yönlendirdiği fiyatlardaki artışların, gerçekleşen enflasyon yerine hedef enflasyona göre yapılacağını da ifade etti.