Yeşil sahaların çevre lideri Orduspor

İlk defa bir Türk futbol takımı karbon ayak izini düşürmeyi hedefleyen çalışmalara başladı

22 Kasım 2013

Orduspor’un karbon ayak izini ölçtüren ve bunu düşürmek için çalışmalara başlayan ilk Türk futbol takımı olduğu açıklandı.

Çalışmayı gerçekleştiren myclimate Türkiye tarafından yapılan açıklamada  kulubün 2012 yılı karbondioksit salımı 1,060.51 ton olarak tespit edildiği bildirildi. Açıklamaya göre kulübün karbon salımında enerji yüzde 46.35 oran ile ilk sırayı alırken, seyahatler yüzde 22.89, otel konaklamaları ise yüzde 13.47’si oranında pay sahibi oldu.

Kulüp karbon ayak izini düşürmek için ise ilk etapta ısınma amaçlı gerçekleştirilen kömür tüketiminden doğalgaz’a geçiş yapacak. Orduspor ayrıca enerji verimliliği sağlayacak uygulamaları devreye alacak ve 1 MW kurulu gücünde olacak rüzgâr türbini yatırımı yaparak yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi sağlayacak.

Orduspor aynı amaçla konaklanılacak otelleri seçerken, bu tesislerin çevreye olan etkisini de göz önüne alacak. Takım oyuncuları ise, toplumdaki farkındalığı artırma amacı ile yeni araç satın aldıklarında bu araçların çevreye etkilerini göz önüne almaları ve kısa mesafelere bisiklet kullanarak veya yürüyerek gitmeleri konusunda teşvik edilecekler.

Futbol sadece futbol değil

Futbolun dünyanın en popüler spor türü olması nedeni ile futbol karşılaşmaları önemli oranda karbondioksit salımına neden oluyor.

Bu yılın Ağustos ayında İngiltere’de Carbon Trust tarafından yapılan bir çalışmada 11 Ağustos Pazar günü Manchester United ve Wigan takımları arasında oynanan futbol maçından dolayı kaynaklanan karbondioksit salımının, 5,000 tonluk kısmı  taraftarların maç için seyahatlerinden olmak üzere, 5,160 ton olduğu hesaplanmıştı. Çalışmada bu rakamın 1,000 İngiliz evinin enerji kaynaklı yıllık salımlarına denk olduğu bildirilmişti.

Kişisel karbon salımında dünya rekoru David Beckham’ın

Kuruluş tarafından 2008 yılında yapılan bir açıklamada ise İngiliz milli takımı kaptanı David Beckham’ın 2007 yılında 163 tonluk karbon salımına neden olarak dünya tarihindeki en fazla yıllık karbon salımına neden olan kişi ünvanını kazandığı bildirilmişti.

Kuruluş İngiliz futbolcunun bu yüksek rakama 2007 yılında 250 bin millik kısmı futbol maçları, 50 binlik kısmı ise eşi  Victoria Beckham ile birlikte reklam çalışmaları için gerçekleştirdiği seyahatler ve aralarında Porsche, Hummer ve Lincoln Navigator gibi 15 aracının kullanımı sayesinde ulaştığı bildirilmişti.

Açıklamada ortalama bir İngiliz vatandaşının yıllık 9.4 ton, ABD vatandaşının ise 7.8 ton karbondioksit salımına neden olduğuna dikkat çekilmişti.

2010 Dünya Kupası 2.75 milyon ton karbondioksit salımına neden oldu

2010 yılında Güney Afrika’da gerçekleştirilen Dünya Kupası oyunlarının ise 2.75 milyon tonluk karbon salımına neden olduğu hesaplanmıştı.

Norveç’in Güney Afrika elçiliği tarafından desteklenen ve Econ Pöyry tarafından hazırlanan çalışmada maçları canlı olarak izleyen 1.2 milyon kişinin seyahatleri dolayısı ile 1.9 milyon tona yakın karbondioksit salımı gerçekleştiği hesaplanmıştı.