Yeşil Ekonomi 5 yaşında

Yeşil Ekonomi 5 yıldır yayında…

5 Haziran 2014

Bugün Yeşil Ekonomi’nin yolculuğunun beşinci yılı da doldu.

Beş yıl önce bugün ilk haberimizi yayınladığımızda, dünya atmosferindeki karbondioksit yoğunluğu 387ppm düzeyindeydi. İklim değişikliği ile mücadele için güvenilir sınırın 350ppm olduğu bu oran bugün 402ppm’e ulaşmış durumda ve yükselmeye devam ediyor.

Diğer yandan yine ilk haberimizi yayınladığımız gün dünyadaki rüzgâr türbinlerinin kurulu gücü 180 GW civarındaydı, bugün 350 GW’ı aşmış durumda. Aynı gün 25 GW civarında olan güneş elektriği gücü bugün 160 GW’ın üzerinde.

Sürdürülebilirlik, enerji verimliliği ve elektrikli araçlar ise her gün daha fazla kişinin ilgi alanına girip, daha fazla şirketin faaliyet gösterdiği konular artık.

Yeşil Ekonomi beş yıldır yalnızca insanlık tarihinin değil, gezegenimizin tüm tarihindeki en önemli dönüşümlerden birine tanıklık ediyor. Bu tanıklığını ise bazen endişe bazen umut dolu haberler ile dünyanın hemen her köşesinde yaşayan on binlerce okuruna duyurmaya çalışıyor.

Enerji üretiminde yenilenebilir kaynaklarının payının yükseldiği, iklim değişikliği ile mücadelede ise tüm dünyada etkin adımların atılabildiği günlere tanıklık edip, haberleştirebilmek dileği ile tüm okurlarımızı selamlıyoruz.

Saygılarımızla,

Yeşil Ekononomi