Yeşil Binada 1 Trilyon Dolarlık Fırsat Var

20-21 Şubat tarihlerinde İstanbul Swissotel’de ”Yeşil Binalar Zirvesi”  düzenlenecek

7 Şubat 2012

Yeşil binaların önemine dikkat çekmek amacıyla 20-21 Şubat tarihleri arasında İstanbul Swissotel’de düzenlenecek olan ”Yeşil Binalar Zirvesi” öncesinde Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Haluk Sur bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Sur burada yaptığı konuşmada Türkiye’deki yaklaşık 19 milyon konut stoğunun tamamının yeşile dönüştürüldüğü takdirde yeşil ekonomiden kaynaklı 500 milyar ile 1 trilyon dolar arasında bir ekonomi yaratabileceğini iddia etti.

Küresel ısınmaya ilişkin yapılan araştırmalarda iklim değişime neden olan kirlenmelerde binaların payının yüzde 40 ila 50 arasında olmasının dikkatleri yeşil binalar üzerinde topladığını  söyleyen Sur bu durumun ise gayrimenkul sektörü için yeni bir dönemin habercisi olduğunu söyledi.

Gelen sorular üzerine Yeşil Binaların maliyetli olmadığını söyleyen Haluk Sur, farklı kategorilerde Yeşil Bina sertifikaları olduğunu, örneğin Leed sertifikasında en alt kategorinin toplam bina maliyetindeki etkisinin yüzde 1, en yüksek platin kategorinin etkisinin ise yüzde 7 ila 8 olduğu bilgisini paylaştı.