Yerli üretim elektrikli trende fabrika testleri başladı

Tren ile bu yıl yolcu taşınması hedefleniyor

2 Temmuz 2020

Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ) tarafından geliştirilen yerli üretim elektrikli tren setinin tasarım süreci tamamlandı ve 29 Haziran 2020 günü törenle raylara indirilerek fabrika testleri başladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank törende yaptığı konuşmada mayıs sonunda raylara inen trenin fabrika testlerinin ardından, ağustos sonunda yerli ve milli elektrikli trende yol testlerine geçileceğini kaydetti.

Varank sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Testlerin durumuna göre milli tren setleri yıl içinde milletimizin hizmetine girecek. Bundan sonraki hedef, 200 kilometrenin üstüne çıkan Yüksek Hızlı Tren setlerini yerli ve milli olarak üretebilmek. Milli elektrikli tren projesinde kazanılan yetkinlikler, inşallah yüksek hızlı trenin geliştirilmesinde işleri çok kolaylaştıracak.”

TCDD ve bağlı kuruluşlarının TÜBİTAK enstitüleriyle ortak geliştirdiği ilk milli elektrikli manevra lokomotifinin 2015 yılında raylara indiğini, böylelikle bu alanda yurtdışına bağımlılığın ortadan kalktığı bilgisini veren Varank Ekim 2017’de başlatılan diğer bir projeyle de 5.000 kilowatt gücünde ilk milli anahat lokomotifinin de 2022 yılında raylara inmesinin hedeflendiği bilgilerini verdi.

Bakan Mustafa Varank yıllık pazar hacminin 160 milyar avro civarında olduğu raylı sistemler sektörüne gelecek 10 yılda 15 milyar avroluk harcama yapmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da yerli ve milli elektrikli trenin yıl sonunda raylara indirilip kısa sürede yolcu taşımacılığına başlanacağını söyledi.

Saatte 160 kilometre işletme hızına, 176 kilometre tasarım hızına sahip olan trenin 324 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Trenin kontrol sistemi ile devamlılık aksamı da ASELSAN tarafından üretildi.