Yerli otomobil projesinin CEO’su açıklandı

Erdoğan CEO’nun Mehmet Gürcan Karakaş olacağını söyledi

2 Haziran 2018

Erdoğan CEO’nun Mehmet Gürcan Karakaş olacağını söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerli otomobili üretecek şirketin CEO’sunu açıkladı.

Erdoğan NTV ve Star TV ortak yayınında yaptığı açıklamada projenin CEO’sunun Mehmet Gürcan Karakaş olacağını söyledi.

Karakaş 2007 yılından beri Robert Bosch GmbH şirketinin Yenileme Pazarlarından Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı’nda grubun en geç 2019’da otomobilin prototipi tamamlaması, 2021’de de satışa başlamasını beklediklerini söylemişti.

Projeyi gerçekleştirecek ortak girişim grubunun ise Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding oluşturacağı bilgisini vermişti.

Mehmet Gürcan Karakaş kimdir?

1965 yılında Antalya, Akseki’de doğan Mehmet Gürcan Karakaş 1988 yılında Ortadoğu Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra çalışma hayatına aynı yıl Aselsan’da başladı.

1990 yılında Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş’de görev alan Karakaş, 1991-1992 yılları arasında Almanya Feuerbach’ta dizel püskürtme sistemleri ürün geliştirme mühendisi olarak çalıştı. 1995 yılında Bursa’da teknik aplikasyon projelerinden sorumlu kısım müdürü oldu ve 1996-1997 yılları arasında Almanya Bühlertal’da enerji ve karoseri sistemleri üzerine Japon ve İskandinav müşterilerden sorumlu proje müdürü olarak görev aldı. Karakaş, 2004 yılında Bosch Türkiye’ye Genel Müdür olarak atandı. 2007 yılında Bosch’un Almanya’daki merkezine geçen Karakaş, o tarihten bu yana grubun yenileme pazarlarından sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.