Yerli otomobil Ar-Ge ekibi 300 kişiye ulaşacak

Bakan Varank prototipin yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi

27 Mayıs 2019

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapılan sunuma ilişkin açıklama yaptı.

Sanayi Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre Bakan Varank yürütülen Türkiye’nin Otomobili projesi kapsamında üretilecek ilk otomobilin iki boyutlu çizimlerinin tamamlandığını, 2019 sonunda ise prototipin ortaya çıkacağını, 2022 yılında da üretilecek ilk otomobilin caddelerde görüleceğini söyledi.

Varank sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Şu anda planda bir sıkıntı yok. Girişim gurubu çağı yakalamış, bu fırsat penceresini değerlendirmiş olarak bir modeli ortaya çıkaracak. Bu modelin tutulacağına inanıyorum. Ortaya koyacakları araç sınıfının en iyisi bir elektrikli otomobil olacağı için pazar sıkıntısı yaşanacağını düşünmüyorum. Bunun için elektrikli araçların altyapısı ile ilgili işlemleri en kısa zamanda Türkiye’de gerçekleştireceğiz. Çağın gereklerine uygun bir otomobil ortaya çıkaracağından ihracatı da yakalayacağımıza inanıyorum. Vatandaşlarımızdan, kamu kurumlarından, kamu görevi yapan Sivil Toplum Kuruluşlarından ‘Şu araç çıksa da kendi aracımıza binsek’ diye sürekli mesajlar alıyoruz.”

Projenin 3 boyutlu çizimleri ve mühendislik çalışmalarının sürdüğünü de aktaran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, projenin Ar-Ge çalışmaları ile ilgili faaliyetlerde 40 kişilik bir ekibin çalıştığını, bu ekibin yıl sonuna kadar 300 kişiye ulaşmasının ve yeni Ar-Ge merkezine taşınmasının planlandığını da kaydetti.

15 yılda 5 model üretilecek

15 yıllık bir üretim planının oluşturulduğu ve 15 yıl içinde 5 model, 3 facelift yapılmasının da hedeflendiğini kaydeden Varank şunları kaydetti;

“Emisyonlarla ilgili özellikle Avrupa’da çıkan problemler bu süreci hızlandırdı. Elektrikli otomobillerin piyasaya çıkmasıyla sürüş teknikleri, akıllı şehircilik uygulamaları, otomobil yazılımları gibi alanlarda teknoloji hızla gelişiyor. Elektrikli otomobile dönülmesiyle bütün sanayi de değişmeye başladı. Dolayısıyla biz Türkiye’nin otomobili projesini sadece bir otomobil projesi olarak değil tüm sektörü dönüştürecek, Türkiye’deki otomotiv endüstrisini dönüştürecek bir proje olarak görüyoruz. Otomotiv sektörünün dönüşümünde gelişecek mobilite ekosistemi de yeni teknolojilerin geliştirilmesinde Türkiye için önemli bir fırsatlar doğuracak. Bu sadece bir Ar-Ge projesi değil, tabiri caizse bir marka yaratma projesi.”

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör