Yerli elektrikli araç desteği bu ay açıklanacak

Bakan Fikri Işık TÜBİTAK’ın elektrikli araç üretimi desteği çağrısının bu ay sonuçlanabileceği söyledi

13 Mart 2014

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK tarafından elektrikli araç üretimi alanında sağlanacak yüzde 100 Ar-Ge desteği çağrısına yapılan başvuruların Mart ayında sonuçlanabileceğini açıkladı.

Bakan Işık, Sanayi Bakanılığının ağ sitesinde yer alan açıklamasında Türkiye’nin içten yanmalı motorlara sahip otomobillerde rekabet etmesinin kolay olmayacağı nedeni ile dünyanın gidişinin tersine bir adım atmak istemediklerini  ve elektrikli otomobil üretiminde yoğunlaşıp, somut adımlar attıklarını kaydetti. Bakan Işık sözlerinin devamında Türkiye’nin aradığı babayiğidi bulduğunu ve elektrikli araç üretimi yapacak firmayı Mart ayında kamuoyuna duyurmayı düşündüklerini kaydetti.

TÜBİTAK tarafından geçen yılın Şubat ayında çıkılan çağrıya 20 proje başvurusu yapılmıştı. Temmuz ayında yapılan ilk değerlendirmede 10, Aralık ayındaki ikinci değerlendirmede ise 3 proje elenerek son değerlendirme aşamasına 7 proje kalmıştı.

Hema Endüstri – Magna ortaklığı, Karsan, Anadolu Isuzu, Hisarlar, Malkoçlar ve Derindere firmaları tarafından yapılan başvuruların değerlendirme aşamasından sonra 100 milyon TL bütçesi olan destek programından yararlanacak proje veya projeler yüzde 100 Ar-Ge desteği sağlamaya hak kazanacaklar.

Bu desteğe hak kazanan firmaların Ar-Ge çalışmalarını en fazla 4 yıl içinde tamamlaması ve prototip araçlarını hazır hale getirmesi, ardından seri üretime geçme yükümlülükleri bulunuyor. Bununla birlikte 5 yıl süre ile üretim garantisi verilerek, araçların üretiminin Türkiye’de yapılması durumunda ise TÜBİTAK sahip olduğu fikri haklarını üretici kuruluşa devredecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da bu üretim faaliyetini desteklemek için 5 yılda 200 aracı satın almayı taahhüt ederken, yerli elektrikli araçların kamu alımlarında da yer alması için teşvik çalışmaları etkinleştirilecek.