YEO Teknoloji enerji depolama alanında yeni ortaklık geliştirdi

Şirket yazılım firması Ratio Enerji A.Ş.’ye ortak oldu

8 Şubat 2024

YEO Teknoloji enerji depolama alanındaki faaliyetleri kapsamında bir yazılım firmasına ortak olduğunu duyurdu.[1]

Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinde yayınlanan açıklamaya göre şirket 2019 yılından bu yana, Türkiye ve yurt dışında enerji depolama yönetimi, enerji fizibilitesi ve enerji piyasası ticaret optimizasyonu yazılımlar gerçekleştiren Ratio Enerji A.Ş.‘ye %5 oranında ortak olacak.

Açıklamadaki bilgilere göre Ratio Enerji hali hazırda , yapay-zeka destekli Enerji Depolama Yönetim Sistemi (RatioEMS) ve Enerji Yatırımları Fizibilitesi (RatioSIM) ürünleri ile enerji sektörüne hizmet sağlamakta.

YEO Teknoloji de Ratio Enerji’nin yazılımlarını aynı zamanda grup bünyesindeki Reap Batarya‘nın üreteceği enerji depolama sistemlerinde kullanmayı planlıyor.

Açıklamada YEO Tekmnolojinin yatırım portföyü arasında, Enerji depolama sistemleri üreten “Reap Batarya”, Lityum-iyon batarya hücresinin en önemli bileşeni olan katot ar-ge çalışmaları ve üretimi yapan Ni-Cat ve Batarya ve hidrojen teknolojilerinde kullanılan membran teknolojileri geliştiren “Ion Membran” girişimlerinin bulunduğu da hatırlatıldı.

 


[1] Finansal Duran Varlık Edinimi