”Yenilenebilirde döviz bazlı teşvik kalkabilir”

EPDK Başkanı TL bazlı teşvik sistemi için çalışıldığını söyledi

14 Ekim 2018

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiminde dövize bağlı teşvik sisteminin devam etmeyeceğini düşündüğünü ve TL bazlı sistem için kurumların çalışma yürüttüğünü açıkladı.

Mustafa Yılmaz Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada yenilenebilir enerji gibi yerli kaynaklara dayalı üretimin enerji borsasında satılabileceğini, bu kaynaklar için ayrı birtakım teşvik enstrümanlarının geliştirilebileceğini söyledi.

EPDK BaşkanıYEKDEM ve bazı alanlarda farklı teşvik sistemlerinin uygulanabileceğini, çatı üstü güneş enerjisi kurulumları gibi yerinden üretim sistemleri için de alternatif teşvik uygulamalarının değerlendirilebileceğini kaydederken, bundan sonra döviz bazlı teşviklerin olmayacağını düşündüğünü ifade etti.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz şunları kaydetti;

“Yerli kaynak teşviki buna örnek olabilir. Herkes enerjisini borsada satabilir. İkili anlaşmayla kim ne kadar rüzgar üretmiş, ne kadar biyokütle üretmiş, bunların hepsi için ayrı birtakım teşvik enstrümanları geliştirilebilir.

Teknolojinin gelişmesiyle bu fizibilitenin daha da olumlu yönde değişeceğini düşünüyorum. Artık döviz bazlı teşviklerin olacağını düşünmüyorum. Yatırımcının şimdiden önünü görebilmesi açısından detayların belirlenmesinin piyasaya ve yatırımcıya olumlu etki edeceğini düşünüyorum. Bununla ilgili de zaten ilgili kurum ve kuruluşlarımız çalışıyor.”

Halihazırda devrede olan 2010 yılında yürürlüğe, 2011 yılında devreye giren Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması’nın (YEKDEM) süresi 2020’de son bulacak.

Mekanizma biyokütle, güneş, hidroelektrik, jeotermal ve rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretimine ABD doları bazlı alım garantisi sağlıyor.