‘’Yenilenebilir payını hızla artırmamız gerekiyor’’

Türkiye Hamburg’ta düzenlenen Uluslararası Rüzgar Enerjisi Fuarı’nda geniş bir heyet ile temsil edildi

31 Ekim 2014

Türkiye rüzgar enerjisi sektörü, 23-26 Eylül tarihleri arasında Almanya’nın Hamburg şehrinde düzenlenen uluslararası rüzgar enerjisi fuarı ve kongresinde milletvekilleri, enerji bürokrasisi temsilcileri ve Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) üyesi olan sektör temsilcileri tarafından temsil edildi.

TÜREB tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre kongrede düzenlenen Türkiye oturumunda konuşan TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven konuşmasında Türkiye’nin rüzgar enerjisinde Avrupa’nın en yüksek  potansiyele sahip ülkelerinden biri olduğunun altını çizerken, rüzgar enerjisinin Türkiye’nin elektrik üretimindeki payının hızla artmakta olduğunu da kaydetti.

Konuşmasında küresel rüzgar enerjisi sektörü temsilcilerine seslenen TÜREB Başkanı Türkiye’nin 2020 için 20.000 MW’lık kurulu rüzgar enerjisi gücü hedeflediğini ifade ederken, yatırımcıları rüzgar enerjisine sağlanan teşviklerin yükseltildiği ve 10 yıllık alım garantilerinin sağlandığı Türkiye’de rüzgar enerjisi yatırımı yapmaya çağırdı.

‘’Türkiye’de yenilenebilir enerji payımızı % 20’lere çıkarmak için hızla çalışmamız gerektiğini anladık’’

Aynı etkinlikte konuşan TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Gaziantep milletvekili, Halil Mazıcıoğlu ise Türkiye’nin krizlerden minimum düzeyde etkilenen bir ülke olduğunu savunarak, muhalefet ve iktidar olarak fuarda bulunduklarını ve Türkiye’nin rüzgarına her koldan destek verdiklerini belirtti.

Mazıcıoğlu, rüzgar enerjisi yatırımlarının süratle ilerlemesi için ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını söylerken sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Dışa bağımlılığımızı azaltmak lazım. Burada öyle güzel uygulamalar gördük ki Türkiye’de yenilenebilir enerji payımızı % 20’lere çıkarmak için hızla çalışmamız gerektiğini anladık. Türkiye’de yatırım yapan firmaların artması gerekli.”

TÜREB açıklamasında ayrıca Türkiye delegasyonu fuarda rüzgâr enerjisi santrallerine yönelik teknik eğitimler gerçekleştiren bir eğitim firması ile de görüştüğü ve görüşmede kuruluşun İzmir’de bir eğitim merkezi kurması ve Almanya’da verilen sertifikanın aynısının Türkiye’de verilmesi için görüş birliğine varıldığı bildirildi.

Açıklamada bu kuruluşun Türkiye’de faaliyet göstermesi ile Türkiye’deki rüzgâr yatırımcılarının personellerini eğitim için yurt dışına gönderme zorunlulukları ortadan kalkacağı ayrıca kurs katılımcılarının İzmir’de gerçekleşecek eğtim ile uluslararası geçerliliği olacak bir sertifika alabilecekleri bildirildi.

Türkiye delegasyonu Hamburg temasları kapsamında ayrıca Nordex’in Almanya’da türbin üretim fabrikasında incelemelerde bulundu.