“Yenilenebilir enerji tarifesi çalışmaları devam ediyor”

Bakan Dönmez elektrik abonelerinin yeşil enerji sertifikaları alabileceğini söyledi

6 Şubat 2020

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yenilenebilir enerji tarifesi üzerine çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bakan Dönmez Türkiye Jeotermal Kongresi’nde yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Biz her zaman yerli ve yenilenebilir enerjiden yana olduk. Rotamızı, hedeflerimizi ve politikalarımızı bu felsefeyle belirledik. Sadece yerli ve yenilenebilir kaynaklı enerji üretimini değil, aynı zamanda kullanımını da yaygınlaştıracağız. Bu amaçla isteyen tüketiciler için yenilenebilir enerji tarifesi üzerinde çalışıldığını daha önce söylemiştik. Bu tarifeyle, sadece yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriği tüketmek isteyen kullanıcılara bu fırsatı vereceğiz. Tarife ile ilgili çalışmalar sürüyor. Şu anda TBMM’nin ilgili komisyonunda tarife üzerinde çalışılıyor. Meclisimizin takvimine göre süreç tamamlanacak. Sonrasında EPDK ilgili tarifeyi yayınlayacak. Böylece isteyen aboneler tedarik şirketleri vasıtasıyla bu tarifeden yararlanabilecek. Arzu eden abonelere de yeşil enerjiyi kullandıklarına dair bir sertifika vermeyi planlıyoruz.”

Bakan Fatih Dönmez 2000’li yılların başında sadece 15 MW olan Türkiye’nin jeotermal enerji kurulu gücünün 2019 sonu itibari ile 1.525 MW’a ulaştığını halen ön lisans aşamasındaki olan projeler ile bu gücün yakın zamanda 2.000 MW’a yükseleceğini söyledi.

Türkiye’nin jeotermalde Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıraya yükseldiğini de dikkat çeken Bakan Dönmez jeotermal enerjinin sadece elektrik üretiminde değil aynı zamanda tarım, seracılık ve turizm alanındaki potansiyeline de dikkat çekerkeni sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“2000’li yılların başında 500 dönümlük sera ısıtması jeotermalle gerçekleştirilirken bugün bu sayı yaklaşık 4 bin 300 dönüme yükseldi. Turizmde de yaklaşık 18,5 milyon insanın faydalandığı 400 otel ve kaplıcanın kullandığı termal suyun enerjisini de jeotermalden karşılıyoruz. Toplam jeotermal ısı potansiyelimizi göz önüne aldığımızda toplamda 1 milyonun üzerinde yatak kapasiteli termal tesisleri hayata geçirebilecek imkanımız var.”