Yenilenebilir enerji öncülerinden birini kaybetti

Yenilenebilir enerjilerin tüm dünyada yaygınlaşmasında önemli katkıları olan Alman politikacı Hermann Scheer hayata gözlerini yumdu

27 Ekim 2010

Almanya’da ve dünyada yenilenebilir enerji sektörünün gelişmesinde büyük katkıları olan Alman politikacı Hermann Scheer 14 Ekim Perşembe gecesi 66 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Sosyal demokrat parti üyesi olan ve ilk defa 1980 yılında Alman parlamentosunda görev yapmaya başlamış olan Hermann Scheer Almanya’da 2000 yılında yürürlüğe giren yenilenebilir enerji yasasının ana mimarıydı. Bu yasanın devreye girmesi ve güneş enerjisi sektörü başta olmak üzere yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik destekler ülkenin enerji talebinin karşılanmasında yenilenebilir enerjilerin oranının on yıldan daha kısa sürede yüzde 6.3’ten yüzde 16.3’e yükselmesini sağlamıştı. Almanya’da yaşanan bu olumlu gelişmelerin ardından 50 civarında farklı ülkede benzer yasal düzenlemeleri yürürlüğe sokmuştu.

Time dergisinin yeşil yüzyılın 5 kahramanı arasında saydığı Hermann Scheer aynı zamanda 1998 yılında alternatif Nobel ödülü olarak kabul edilen Right Livelihood ödülüne layık görülmüştü.

Yenilenebilir enerji alanında güçlü bir sivil toplum gelişmesine de önemli katkıları olmuş olan Hermann Scheer 1988 yılında Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği – Eurosolar’ı kurmuş ve başkanlığını yapmıştır. Scheer aynı zamanda Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansının (IRENA) kurulmasının arkasındaki isimlerden biriydi.

Scheer’in ölümünün ardından açıklama yapanlardan biri olan Dünya Rüzgar Enerjisi Konseyi Genel Sekreteri Stefan Gsaenger Scheer’in yenilenebilir enerjilerin potansiyelini anlayan ilk kişilerden biri olduğunu ve bunların uygulanabilirliği için pratik ve politik stratejiler geçekleştirmiş biri olduğunun altını çizerken yenilenebilir enerjilerin dünyanın her tarafında kazandığı büyük başarıların onsuz mümkün olamayacağını da kaydetti.