Yenilenebilir Enerji Fırsatlarını Kaçırıyoruz

İbrahim Üçgül, Türkiye’nin enerji temini ve üretimi konusunda yenilenebilir enerji kaynakları fırsatını da kaçırmak üzere olduğunu söyledi.

27 Mayıs 2009

Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (ANSİAD) düzenlediği üye toplantısına konuşmacı olarak katılan SDÜ YEKARUM Müdürü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Üçgül, ”Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Teknolojileri” konusunda bilgi verdi.

Dünyada yaşanan gizli ve açık savaşların nedeninin enerji kaynaklarından ortaya çıktığını belirten Üçgül, Türkiye’nin geçtiğimiz yıllarda enerji üretim ve temini konusunda fosil yakıtlar üretim trenini kaçırdığını, ancak yeni bir dönemde ortaya çıkan ” Yenilenebilir Enerji Kaynakları” konusunda da fırsatı kaçırmak üzere olduğunu savundu.

Üçgül, şunları kaydetti: ”Türkiye, yenilenebilir enerji kaynakları fırsatını kaçırıyor. Ülkemiz bu konuda ne yapacaksa şimdi yapacak. Yenilenebilir enerji konusunda ne yapılması gerekiyorsa onu bir an önce yapmalı, yoksa tren kaçıyor. Türkiye güneş kuşağında yer alıyor. Güneş enerjisini mutlaka kullanmalıyız. Güneş enerjisi teknolojileri konusunda YEKARUM olarak bazı çalışmalar yapıyoruz. Bazı teknolojik ürünlerde patent alma çalışmalarımız sürüyor.”

Antalya’daki otel ve tatil köyleri ile soğuk hava depolarının güneş enerjisinden elde edecekleri enerji ile soğutmadan yararlanabileceklerini anlatan Üçgül, YEKARUM’da güneş, biokütle, biogaz, rüzgar, doğal gaz, hidrojen enerjisi, yakıt hücreleri ile jeotermal, atık enerji, geri kazanım, hidrolik enerji alanları, çevre teknolojileri ve temiz enerji, denetimi optimasyonu ile elektrik enerjisi konularında çalışmalar yaptıklarını bildirdi. Üçgül, bazı projelerin ise kaynak yetersizliği nedeniyle durduğunu, bazı projelere de TÜBİTAK’ın destek vermediğini söyledi. Üçgül, yenilebilinir enerji kaynaklarının desteklenmesi ve ortak projeler yapılması konusunda iş adamlarından destek istedi. Toplantıda, SDÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr İsmail Gökdayı da ”Temiz Enerjide Yatırımlar ve Fırsatlar” konusunda bilgi verdi. (AA)