“Yenilenebilir Enerji Devlet Politikası”

Enerji Bakanı Yıldız Nükleer ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kongresi’nde konuştu.

1 Ekim 2009

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili oluşturdukları hükümet politikasının artık değişmez bir devlet politikası haline geldiğini kaydetti.

Bakan Yıldız, Türkiye Bilim Araştırma Vakfı (TÜBAV) ve Gazi üniversitesi tarafından ortaklaşa Gazi Üniversitesi Gölbaşı Konferans Merkezi’nde düzenlenen, uluslararası katılımlı Nükleer ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kongresine katıldı. Yıldız, burada yaptığı konuşmada, konferansın en önemli özelliğinin hem nükleer enerji hem de yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili politikaların bir arada ele alınması olduğunu söyledi.

Hükümetleri döneminde son 7 yılda yenilebilir enerji kaynaklarının harekete geçirilmesi konusundaki çalışmalara değinen Yıldız, şöyle konuştu: ”Bizim yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili oluşturduğumuz hükümet politikamız artık bir değişmez bir devlet politikası haline geldi ve tartışmasız bir tercih oldu. Hem rüzgarda hem nehir tipi santrallerde, su kaynaklarının kullanılmasında, jeotermalde, güneşte ve birçok enerji kaynağında yerli kaynaklarımızın kullanılmasının ön planda olduğunun bilinmesini isteriz.” Yıldız, bu kaynakların Türkiye’nin büyüme hızına tespit edilen rezervler çerçevesinde yetmediğini, geri kalan enerji ihtiyacının eş zamanlı olarak diğer kaynaklarla ikame edilmesinin temel politikaları arasında olduğunu söyledi.

Enerji tasarrufu konusundaki çalışmalarına da değinen Yıldız, bir süre önce İsveç’te düzenlenen ve Türkiye’nin de katıldığı toplantıda Avrupa ülkelerinin 2020 yılında yüzde 20’lik enerji tasarrufu hedefi belirlediklerini hatırlattı. (AA)