“Yeni yatırımlarda proje bazlı ortaklıklar yapabiliriz”

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak Zorlu Yenilenebilir’in halka arzında son aşamaya geldiklerini söyledi

19 Şubat 2024

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, Zorlu Yenilenebilir Enerji’nin halka arzında son aşamaya geldiklerini ve yeni yatırımlarda proje bazlı ortaklık yapabileceklerini söyledi.

Sinan Ak, 16 Şubat 2024, Cuma günü tarihinde Bloomberg HT’de katıldığı bir programda yaptığı açıklamalarda doğal gaz dağıtım alanındaki iki iştiraklerini satmaları üzerinde de değerlendirmelerini paylaştı.

Sinan Ak konuşmada bu iki şirketi satarak hali hazırda 3 civarında olan FAVÖK rasyolarını 2’ye çekmeye çalıştıklarını, satış ile toplam borç yüklerinin de 1 milyar dolar düzeyine ineceğini kaydederken, halka arz ile de toplam borç yükünün 1 milyar doların altına ineceğini ifade etti.

Halka arz konusunda kesin bir tarih vermeyen Ak, hazırlıklarda son aşamaya geldiklerini ve gelecek 1-2 hafta içinde Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapabileceklerini de sözlerine ekledi.

Zorlu Enerji’nin şimdiye kadar yatırımlarını kendi başına yaptığını da ifade eden Sinan Ak, bundan sonraki süreçte ise gerek bilanço yüklerini hafifletmek, gerekse de rasyoları istedikleri seviyede tutmak için proje bazlı ortalıklar yapmak istediklerini ifade etti.

Sinan Ak, açıklamalarında Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımlar için önemli miktarda kapasite dağıtıldığına da dikkat çekerken, bu potansiyel ile ilgilenen yabancı yatırımcılar ile ayrıca Avrupalı bazı fonlarla da görüştüklerini bilgilerini verdi.

Sinan Ak konuşmasının devamında Türkiye’nin mevcut 1.500 MW düzeyindeki jeotermal enerji gücünün 300 MW’lık bölümünü Zorlu Enerji yatırımı ile hayata geçtiğini hatırlatırken, yeni yatırım hazırlıkları kapsamında birçok ruhsat aldıklarını, yaptıkları sondajlar ile de Aydın, Kütahya, Ağrı gibi illerde keşifler gerçekleştirdikleri bilgisini de verdi.

Sinan Ak, bir önceki YEKDEM ile sağlanan fiyatların çok düşük olması nedeni ile durdurdukları yatırımlarına, yeni fiyatların daha uygun olması sayesinde tekrar başlayabileceklerini de sözlerine ekledi.

Satış süreci 2018 yılında başlamıştı

Zorlu Enerji doğal gaz dağıtım şirketlerini 2018 yılında satışa çıkarmış, Sinan Ak Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada kararın gerekçesi olarak piyasadaki monopol yapı neden ile doğalgazda ticaretin neredeyse yapılamayacak duruma gelmesini göstermişti.[1]

Bununla birlikte Sinan Ak, varlıklarını değerinin de altında satmayacaklarını söylemişti.

Zorlu Enerji ile Palmet geçtiğimiz hafta Trakya Bölgesi Doğal Gaz Dağıtım A.Ş., Gazdaş Gaziantep Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. ve Zorlu Doğal Gaz Tedarik Ticaret A.Ş. iştirak hisselerine sahip Zorlu Enerji Dağıtım A.Ş.’nin hisselerinin tamamının satışı için “hisse alım anlaşması” imzalamıştı.

Açıklamada anlaşmanın finansal boyutu hakkında bilgi verilmemişti.

Zorlu Enerji’den anlaşma ile yapılan yazılı açıklamaya göre Sinan Ak anlaşma ile ilgili şu değerlendirmeyi paylaşmıştı;

Zorlu Enerji olarak uzun bir süredir yenilenebilir enerji ve elektrifikasyon odaklı yatırımlarımızı güçlendirmeye ve Şirket portföyümüzü bu yönde çeşitlendirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda gaz dağıtım alanında uzun bir süredir başarıyla sürdürdüğümüz faaliyetlerimizi, yenilenebilir enerji alanındaki faaliyetlerimize odaklanmak üzere devretmeye karar verdik. Bu konuda imzaladığımız hisse alım anlaşmasının ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz. Zorlu Enerji olarak önümüzdeki dönemde jeotermal, rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık vermeye, enerji teknolojileri ve depolama alanındaki yeni yatırımlarla geleceğin enerjisini bugüne taşıyarak ülkemizin enerjisine enerji katmaya devam edeceğiz.

 

 


[1] “Gaz ticareti neredeyse yapılamayacak duruma geldi, rüzgarda piyasa bozuldu”