“YEKDEM’de açıklanan fiyat TÜREB hesaplamasına yakın”

TÜREB Başkanı Yıldırım yayınlanan karar ile sektördeki belirsizliğin ortadan kalktığını söyledi

30 Ocak 2021

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) bugünkü Resmî Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 1 Temmuz 2021 sonrasında uygulanacak yeni YEKDEM destekleri düzenlemesi ile ilgili açıklama yayınlandı.

TÜREB adına açıklamada bulunan TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım yeni mekanizmanın açıklanmış olmasının sektördeki belirsizliği ortadan kaldırması ve rüzgar piyasasının öngörülebilirliği açısından çok olumlu olduğunu ifade ederken son iki yıldır Enerji Bakanlığı ile yakın iş birliği yaptıkları ve yoğun çalışmalar gerçekleştirdikleri yeni YEKDEM mekanizmasının açıklanmasından memnuniyet duyduklarını sözlerine ekledi.

“Yerli üretim desteği daha yüksek olabilirdi”

Hakan Yıldırım açıklamasında yeni düzenleme ile yerli ekipman kullanımı halinde santrallerde üretilen elektrik için Yerli Katkı Fiyatı desteğinin 5 yıl boyunca kilovat-saat(kWh) başına 8 Türk Lirası kuruş olarak uygulanacak olmasına dikkat çekerek, bu desteğin 5 yıl yerine 10 yıl olarak uygulanması halinde imalat kabiliyetlerini desteklemek için daha olumlu olabileceğini ifade etti.

Yıldırım bir önceki YEKDEM düzenlemesinde yerli imalat için teşvik fiyatının baz fiyatın %50’sine çıkarken, yeni düzenlemede yalnızca %25’e çıkabileceğinin de altını çizdi.

“Projeler %12-13 paça faiz oranları ile fonlanabilecek”

Yeni YEKDEM fiyatının TL açıklanmakla birlikte eskalasyon formülünün yüzde 50 oranında kur dalgalanmalarını içeriyor olmasının da önemli olduğunu kaydeden Hakan Yıldırım bu konuda şunları söyledi;

“Eskalasyon hesaplanmasında yüzde 48 ağırlığın döviz bazlı olması önemli, böylece proje finansmanında doğal olarak yüzde 48’ini daha makul maliyetli döviz kredisi ile kullanmak söz konusu olacak. Ama yüzde 52’lik TL kısmına ödenecek yüksek faiz nedeniyle, bugünkü şartlarda projeler yüzde 12-13 gibi paçal faiz oranı ile fonlanabilecek. Bu da yeni YEKDEM’e rağmen yatırımcıları zorlayabilir.”

“Açıklanan fiyat TÜREB hesaplamasına yakın”

TÜREB olarak Nisan 2019’dan bu yana yaptıkları çalışmaların %35 oranında kapasite faktörüne sahip örnek bir rüzgâr enerjisi santrali yatırımı için gereken alım fiyatının başa baş seviyesinin 5,22 Dolar-sent/kWh olduğunun gösterdiğini hatırlatan TÜREB Başkanı Yıldırım, Cumhurbaşkanı kararı ile de getirilen fiyatın mevcut döviz kurundaki değerinin 5,47 Dolar-sent/kWh olduğuna dikkat çekerken, yine de yeni düzenlemenin öngörüldüğü şekilde çalışması durumunda rüzgâr enerjisi sektörü açısından olumlu olduğunu değerlendirmesini de paylaştı.

Fiyatlar üç ayda bir güncellenecek

30 Ocak 2020 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı[1] ile 1 Temmuz 2021 tarihinden sonra devreye girecek rüzgâr enerjisi santrallerinde üretilen elektrik için 10 yıl boyunca 32 Türk Lirası kuruş/kWh alım fiyatı desteği sağlanacak.

Bu fiyat 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren başlamak üzere üçer aylık dönemler halinde güncellenecek, güncellenecek fiyatta ise rüzgâr enerjisi santralleri için tavan fiyat 5,10 Dolar-sent/kWh olarak uygulanacak.

Bu santrallerde yerli ekipman kullanıldığı takdirde de beş yıl boyunca 8 Türk Lirası kuruş/kWh ek alım fiyatı sağlanacak.

 


[1] 1/7/2021 Tarihinden 31/12/2025 Tarihine Kadar İşletmeye Girecek YEK Belgeli Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Elektrik Üretim Tesisleri İçin Uygulanacak Fiyatlar ve Süreler ile Fiyatların Güncellenmesine İlişkin Ekli Kararın Yürürlüğe Konulmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 3453)