“YEKDEM sayesinde her evin aylık elektrik faturası 30 TL düştü”

TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım YEKDEM desteğinin Türkiye ekonomisine 2019’da 1,5 milyar dolar net katkı sağladığını söyledi

14 Şubat 2020

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Hakan Yıldırım Atlantik Konseyi Türkiye ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası işbirliği ile 13 Şubat 2020 tarihinde İstanbul’da düzenlenen “Yenilenebilir Enerji Görünümü: Türkiye, Orta Asya, Kafkaslar ve Batı Balkanlarda Finansman, Yatırım, Yasal Düzenlemeler ve Yeni Teknolojiler” konferansının konuşmacıları arasında yer aldı.

Yıldırım konuşmasında yenilenebilir enerji sektörünün gündemindeki YEKDEM düzenlemesinin geleceği hakkında değerlendirmede bulundu.

YEKDEM’in elektrik tüketicilerine ek yük getirmediğini savunan Yıldırım, TÜREB olarak yaptıkları bir analiz çalışmasının bu konuda net sonuçlar ortaya koyduğuna vurgu yaptı.

YEKDEM kapsamında sağlanan yıllık desteğin, 2019’daki 300 milyar kilovat-saat elektrik üretim düzeyinde 3 milyar dolar iken, yenilenebilir enerji kaynaklı üretim sayesinde sağlanan tasarrufun ise 4,5 milyar dolar olduğunu, dolayısı ile YEKDEM’in net katkısının 1,5 milyar dolar olduğuna dikkat çekti.

TÜREB Başkanı Yıldırım bu sayede 2019’da her hanenin elektrik faturasının 30 TL düştüğünü belirtti.

Yıldırım YEKDEM desteğinin kesinlikle TL değil, Dolar veya Avro bazlı olması ayrıca yerli ekipman üretiminin mutlaka desteklenmeye devam etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.