YEKDEM kararının bir an önce alınması lazım

TÜREB Başkanı Yıldırım rüzgar projelerinin devamı için belirsizliğin kalkması gerektiğini söyledi

21 Haziran 2019

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Hakan Yıldırım İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) “İzmir Rüzgarı” başlığıyla düzenlenen Rüzgar Enerjisi Sektör Toplantısı’nın açılışında bir konuşma yaptı

Hakan Yıldırım yenilenebilir enerji yatırımları için alım garantisi sağlayan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması’nın (YEKDEM) 2020 Aralık ayında sona ereceğini hatırlatırken, bu mekanizmanın olmamasının proje finansmanlarını ciddi sıkıntıya sokacağını ifade etti.

TÜREB Başkanı Yıldırım sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Enerji Bakanlığı ile çok sık görüşüyoruz. En son görüşmemizde YEKDEM mekanizmasının 2020 Aralık sonrasına belki daha düşük tarifeyle uzatılacağı konusunda bize bir ışık yakıldı. Bu sevindirici ama bu kararın bir an önce alınması lazım. 2020 Aralık artık yakınlaşıyor. Bu belirsizliğin ortadan kaldırılması, projelerin devreye girmesi için önemli.”

Bununla birlikte rüzgar enerjisinde yerli üretim desteğinin önemine de vurgu yapan Hakan Yıldırım, yalnızca rüzgar türbini kanadı değil, türbinlerin tüm alt bileşenlerinin de yerli imalatının desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Yıldırım TÜREB’in bu konuda Sanayi, Ekonomi ve Enerji Bakanlıkları’nın bir araya getirecek bir çalıştay düzenlemek için hazır olduğunu da sözlerine ekledi.