“YEKDEM güncellemesinde son aşamaya gelindi”

Abdullah Tancan YEKDEM rakamlarında güncelleme yapılacağını söyledi

8 Mart 2023

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) Abdullah Tancan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında uygulanan alım fiyatlarında güncelleme yapılacağını açıkladı.

Abdullah Tancan Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği tarafından düzenlenen 6.Türkiye Jeotermal Kongresi açılışında yaptığı konuşmada çalışmada son aşamaya gelindiğini de belirtti.

Güncellemenin günün koşulları, yeni maliyetler, uygulama sonuçları ve tüketicilerin katlanabileceği maliyetler gibi etkenlerin dikkate alınarak yapılacağını vurgulayan Bakan Yardımcısı Tancan, güncelleme ile tüm yenilenebilir enerji kaynaklarında yeni bir yatırım ivmesi oluşturmak istediklerini ifade etti.

Tancan sözlerinin devamında yenilenebilir enerjide kaynak ile birlikte teknolojinin de yerli olması gerektiğinin de altını çizdi.

Bununla birlikte Abdullah Tancan jeotermal enerjinin sadece elektrik üretiminde değil diğer alanlarda kullanımının artmasını hedeflediklerini de kaydetti.

Bu alanda da bir yasal düzenleme çalışmasında son aşamaya gelindiği bilgisini veren Abdullah Tancan, şehirlerin ısıtılması ile seracılık gibi tarımsal alanlarda da jeotermal enerjinin azami ölçüde kullanılmasını hedefleyen bu çalışmanın taslağının kısa süre içerisinde yayınlanacağı bilgisini paylaştı.