YEKA RES-3 yarışmaları yapıldı

8 yatırımcı 850 MW kapasite hakkı elde etti

15 Haziran 2022

Rüzgâr enerjisi alanında 20 ayrı bölgede toplamda 850 MW kapasite hakkı için düzenlenen YEKA RES-3 yarışmaları tamamlandı.

31 ayrı şirketin teklif verdiği yarışmada 7 ayrı gruba ait 9 ayrı şirket kapasite hakkı kazandı.

Eksim Holding ve Kalyon Enerji eşit olarak 260 MW kapasite hakkı elde ederek yarışmaların en başarılı şirketleri oldular.

Eksim Holding 260 MW’lık kapasite hakkını doğrudan elde ederken, Kalyon Enerji ise 160 MW’lık bölümünü Kalyon Enerji Yatırımları olarak, 100 MW’lık bölümünü ise grup şirketi Kalen Enerji olarak kazandı.

Rönesans Enerji grubunda yer alan Aşiyan Enerji de üç ayrı bölgede 170 MW kapasite hakkı elde ederek ikinci sırada yer aldı.

RES Anatolia grup şirketi Zerocarbon Enerji bir bölgede 40 MW, RHG Enertürk grup şirketi Betim Enerji de bir bölgede 30 MW kapasite hakkı elde etti.

Rüzgâr enerjisi sektöründe ilk yatırımlarını yapacak olan Akçadağ İnşaat bir bölgede 40 MW, MBD İnşaat bir bölgede 30 MW ve A15 Enerji bir bölgede 20 MW kapasite kazandı.

Yarışmalarda en düşük fiyat 40,8 TL kuruş ile 70 MW kapasitenin sağlandığı Karaman-Mersin bölgesi için Eksim Holding tarafından verildi.

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı İbrahim Erden, yarışmalar sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bazı bölgelerde 2,9-5,4 ABD Dolar-sent/kWh düzeyinde rekabetçi fiyatlar oluştuğuna dikkat çekti.

Erden değerlendirmesinde yatırımcıların ihale şartnamesinde verilen hakkı kullanarak santrallerini 66 aylık yatırım süresinden önce devreye alarak, piyasaya satış yapma isteklerinin projelerin hızlı şekilde hayata geçmesi için destekleyici bir unsur olacağını kaydetti.

Yatırımcılarda türbin üreticilerinin şartnamedeki yerlilik düzeyini sağlamakta zorlanmayacağı kanaati hakim göründüğünü ifade eden İbrahim Erden bu noktada bir sıkıntı yaşanmaması için sanayi tarafında da destekleyici çalışmaların artması gerektiğinin altını çizdi.