YEKA RES-3 başvuru tarihi ertelendi

Başvuru tarihi iki ay sonraya ertelendi

1 Ekim 2021

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınladığı ilan ile YEKA RES-3 yarışmaları için başvuru tarihinin ertelendiğini duyurdu.[1]

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan düzeltme ilanına göre yarışmalar için başvurular 14 Aralık 2021 tarihinde alınacak.

29 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yarışma ilanında ise başvuru tarihi 12 Ekim 2021 olarak belirtilmişti.[2]

YEKA RES-3’te 2.000 MW kapasite hakkı sağlanacak

YEKA RES-3 yarışmaları 42 ilde 20 ila 90 MW arasında değişen büyüklüklerde toplamda 2.000 MW kapasite hakkı için düzenlenecek.

Kapasiteler YEKA Amaçlı Bağlantı kapasite Tahsis ve Yerli Malı Kullanım Karşılığı Tahsis (YMKT) yönetimi ile tahsis edilecek.

Başlangıç tavan fiyatının 45 Türk Lirası kuruş/kilovat-saat olacağı yarışmalarda alım süresi her bir MW değeri için RES’in ilk kabul tarihinden itibaren üretilen ilk 35 Gigavat-saat miktarındaki elektrik enerjisinin iletim ve/veya dağıtım sistemine verildiği süre ile sınırlı olacak.

 


[1] Düzeltme İlanı

[2] Rüzgar Enerjisine Dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ve Bağlantı Kapasitelerinin Tahsisine İlişkin Yarışma İlanı (YEKA RES-3 Yarışma İlanı)