YEKA RES-1 için ön lisans başvuruları yapıldı

Başvurular son tarihten bir gün önce yapıldı

13 Kasım 2018

İlk rüzgar enerjisi YEKA projesi için ön lisans başvurusunun yapıldığı bildirildi.

Anadolu Ajansı’nın EPDK yönetimine dayandırdığı habere göre Kalyon Türkerler Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretim A.Ş.Kırklareli’de 406 MW, Edirne’de 294 MW, Sivas-Kangal’da 160 MW, Sivas-Gürün’de 90 MW  ve Eskişehir’de 50 MW olmak üzere toplamda 1.000 MW’lık rüzgar yatırımı için 5 ayrı ön lisans başvurusu yaptı.

Şirketin projelerin ön lisansları için son başvuru tarihi 14 Kasım 2018 idi.

Haberin devamını buradan okuyabilirsiniz.

Fabrikanın inşası başlamıştı

Siemens Gamesa-Türkerler-Kalyon konsorsiyumu 3 Ağustos 2017 tarihinde düzenlenen yarışmada rüzgar enerjisine dayalı 1.000 MW’lık kapasite hakkını 30 turun ardından verdikleri kilovat-saat başına 3,48 dolar-sentlik alım teklifi ile kazanmıştı. Konsorsiyum bu fiyat üzerinden 15 yıllık alım garantisi ve yatırımlar için 49 yıllık lisans hakkı elde edecek.

Siemens Gamesa Türkiye CEO’su Ebru Çiçekliyurt 5-6 Kasım’da düzenlenen TÜREK 2018 rüzgar enerjisi kongresinin 6 Kasım 2018’deki YEKA RES özel oturumunda yaptığı açıklamada ihale şartnamesinin gereği olan yerli rüzgar türbini fabrikasının inşasına İzmir Aliağa’da başlandığını, ayrıca Ar-Ge merkezi için de yer arayışı içinde olduklarını söylemişti.

Çiçekliyurt ayrıca fabrikada ilk etapta ihale şartnamesinin gerektirdiğinden 100 adet daha fazla nasel üretimi gerçekleştireceğini de belirtmişti.

En az 400 MW’lık yerli üretim şartı

YEKA RES-1 şartnamesi gereğince konsorsiyumun Türkiye’de asgari 2,3 MW gücündeki türbinlerden oluşan yıllık en az 400 MW veya 150 adet üretim kapasiteli bir türbin üretim fabrikası kurması gerekiyor.

Konsorsiyumun aynı zamanda kanat, jeneratör tasarımı, malzeme teknolojileri ve üretim teknikleri, yazılım ve yenilikçi dişli kutusu geliştirme gibi 5 ayrı alanın en az üçünde 10 yıl boyunca Ar-Ge çalışması yapması gerekiyor.