“YEKA ve YEKDEM düzenlemeleri yakında meclise sunulacak”

Bakan Fatih Dönmez her iki konu için de yasal düzenleme çalışmalarının tamamlandığını söyledi

17 Ocak 2020

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Anadolu Ajansı Editör Masası programında Türkiye enerji sektörünün gündemindeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dönmez programda Mini YEKA yarışmaları öncesinde bir kanun değişikliği gerektiğini, bunun hazırlandığını fakat gerek bütçe görüşmelerinin yoğunluğundan gerekse de TBMM’nin tatile girmesinden dolayı düzenlemenin TBMM gündemine giremediğini söyledi.

Dönmez bununla birlikte bu düzenlemenin yakın zamanda TBMM’ye sunulabileceğini, yasalaşmasının ardından ise ihalenin Şubat ayında ilan edilebileceğini, ihalelerin ise Nisan-Mayıs döneminde yapılabileceğini ifade etti.

Lisanssız elektrik üretimi projelerinin önceki dönemde genellikle açık alanlarda gerçekleştirildiğini, Tarım Bakanlığı‘nın ise bu durumun gıda güvenliği açısından baskı oluşturduğunu ve zorunlu olmadığı sürece bu şekilde yatırımların yapılmaması görüşünü savunduğu bilgisini veren Enerji Bakanı Dönmez, bu yüzden Lisanssız Elektrik Üretim düzenlemesinin çatıların potansiyelini değerlendirmeye yönelik olarak değiştirildiğini belirtti.

Dönmez bu değişikliğin ardından şimdiye kadar sanayi sektöründe 700-800 MW düzeyinde güce sahip olabilecek 900’e yakın, konut sektöründe ise toplamda 10 MW güce sahip olabilecek 1.300 düzeyinde başvuru yapıldığı bilgilerini de paylaştı.

 

YEKDEM şartları değişerek devam edecek

2020 sonunda süresi dolacak Yenilenebilir Enerji Destek Mekanizması düzenlemesinin, 2020 sonrasında da devam edeceğini ifade eden Fatih Dönmez bu düzenleme üzerinde uzun süredir çalışıldığını ve sektördeki tüm paydaşlar ile görüşüldüğünü, yapılacak güncelleme için kaynak bazında yatırımlar, işletme giderleri, yatırım geri dönüş süreleri, iç karlılık oranları gibi birçok parametrenin dikkate alındığını, hem yatırımcılarının hak ve hukuklarının korunacağı hem de sisteme çok yük getirmeyecek bir değişiklik hedeflendiğini ifade etti.

Dönmez hazırlanan düzenlemenin en kısa sürede mecliste yasalaşacağını ve 2020’de devam edeceğini fakat teknoloji ve verimlilik alanından gelişmeler dolayısı ile düşen maliyetlerin de etkisi ile şartların aynı olmayacağını söylerken, yerli aksam kullanım desteğinin ise devam edebilecek gibi görüldüğünü de sözlerine ekledi.