YEKA güneş modülü fabrikasının temeli atıldı

2018 sonunda üretim hedefleniyor

22 Aralık 2017

Türkiye’nin ilk entegre güneş modülü üretim tesisi olacak ”YEKA Fotovoltaik Hücre ve Güneş Modülü Fabrikası ve Ar-Ge Merkezi” yatırımının temeli, başta Başbakan Binali Yıldırım ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak olmak üzere üst düzey katılımı ile düzenlenen bir törenle atıldı.

Kalyon ve Hanwha Q-CELLS ortak girişim grubu tarafından Ankara Organize Sanayi Bölgesi’nde inşasına başlanan fabrikanın 12 ay içinde tamamlanarak üretime başlaması hedefleniyor.

Şirketler Mart ayında düzenlenen YEKA-1 GES yarışmasında Konya, Karapınar bölgesinde 1.000 MW’lık güneş enerjisi santrali yatırımı için kapasite hakkını Türkiye’de en az 500 MW kapasiteli olacak ve Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirilecek entegre bir güneş paneli fabrikası kurma şartı ile kazanmışlardı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak fabrikanın temel atma töreninde yaptığı konuşmada şunları kaydetti;

“Şartnamemizin özelliği, teknoloji transferini, bu teknolojilerde Türkiye’yi üretim üssü haline getirmeyi öncelik olarak belirlemesi oldu. Bunun için ilk yıl yüzde 60, ikinci yıl yüzde 70 oranında yerlilikle gerçekleştireceğiz. Buranın altını çizmek isterim, fason üretim veya montaj değil, doğrudan teknoloji üretimi yapacak fabrikayı ve yüzde 80’i Türk mühendislerden oluşacak Ar-Ge merkezini şart koyduk. Yarışma sonunda, yerlilik oranlı destekle bugün Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’nda (YEKDEM) kilovat-saat başına yaklaşık 20 dolar-sent ödediğimiz fiyatı, 6,99 dolar-sente indirip tarihi bir düşüş sağladık. Ülkemizin, insanımızın potansiyelinin farkındayız. Çok yakın bir zamanda Türkiye, en ileri teknoloji olan bu alanda dünyada söz sahibi ülkeler arasına girecektir. Bugün bismillah diyerek, ilk adımı atacağımız bu yatırım binin üzerinde istihdam sağlayacak ve beraberinde yan sektörlerde de yeni iş alanlarının oluşmasına imkan verecek. Kurulacak fabrika yıllık 500 megavat ingot, wafer, 650 megavat hücre ve 800 megavat panel üretecek kapasitede olacak.”