“YEKA GES-3’de açık eksiltme eskalasyonlu fiyat üzerinden başlamalı”

GÜYAD Başkanı Cem Özkök başvuruların ardından yaşanan gelişmelerin proje fizibilitelerini değiştirdiğini söyledi

14 Nisan 2021

Yenilenebilir Enerji Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) tarafından 13 Nisan 2021 günü çevrim içi olarak bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan GÜYAD Başkanı Cem Özkök YEKA GES-3 yarışmaları için alınan başvuruların ardından yaşanan ekonomik gelişmeler nedeni ile yarışma yönteminde değişiklik yapılması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Cem Özkök YEKA GES-3 yarışmaları için 8-12 Mart 2021 tarihleri arasında başvuruların alınmasının döviz kurlarında önemli bir değişiklik gerçekleşmesi ile ciddi bir devalüasyon yaşandığını ve TL faiz oranlarının da arttığına dikkat çekti.

Bu gelişmelerin başvuru yapılan projelerin fizibilitelerini önemli oranda etkilediğinin altını çizen Özkök, yarışmalarda eskalasyon tarihinin tekliflerin verildiği tarih olarak alınmasının, açık eksiltme yapılacak fiyatın da eskalasyonlu olarak belirlenmesi gerektiğini söyledi.

GÜYAD Başkanı Cem Özkök bu önerilerini içeren dilekçeyi de 12 Nisan 2021 günü Enerji Bakanlığı’na sundukları bilgisini verdi.

Özkök konuşmasının devamında rüzgâr enerjisi yarışmalarında benzer durumun yaşanması nedeni ile yarışmaların yapılıp, firmaların yatırım izni sağlamasına karşın birçok projenin başlayamamasına ve yarışmalarda sağlanan kapasitelerin atıl kalmasına yol açtığını da sözlerine ekledi.

1.000 MW hak için 9.440 MW’lık teklif gelmişti

Toplamda 74 projeye 1.000 MW kapasite hakkının 10-15 ve 20 MW olarak tahsis edileceği YEKA GES-3 yarışmaları için 8-12 Mart 2021 tarihleri arasında 131 farklı tüzel kişilik tarafından toplam kurulu güçleri 9.440 MW olabilecek 709 proje için başvuru yapılmıştı.

Tavan fiyatın kilovat-saat başına 35 Türk Lirası kuruş olduğu yarışmalarda, kapalı zarf usulü verilen tekliflerin açılması sonrasında en düşük beş teklifi veren beş firma kapasite hakkı için açık azaltma usülü yarışacak.

Başvuru sürecinde teklif verilmeyen veya tek teklif gelen bölge olmadığı için 74 bölgenin tamamı için de yarışma yapılacak.