YEKA GES-3 sözleşmeleri imzalandı

En düşük teklifi veren üç firma sözleşmelerini Bakan Dönmez’den aldı

1 Temmuz 2021

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeli kapsamında geliştirilen üçüncü güneş enerjisi yarışması olan YEKA GES-3’ün Sözleşme İmza Töreni bugün Ankara’da gerçekleştirildi.

Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez 6 milyar TL’lik yatırım ile hayata geçecek YEKA GES-3 santrallerinin yılda 1,7 milyar kilovat-saat elektrik üretimi gerçekleştirileceğini söyledi.

Konuşmasında YEKA GES-3 yarışmalarının birçok ilki bünyesinde barındırdığını ifade eden Bakan Dönmez bunları yarışmanın yenilenebilir enerji sektöründe Türk Lirası bazında belirlenen tavan fiyat üzerinden eksiltme suretiyle yapılan ilk yarışma olması, santrallerde “Made in Türkiye” etiketli inverter kullanılacak olması ile Blue Wafer’ın işlenmesi ile üretilecek yerli hücreleri ihtiva eden en az yüzde 70 yerlilik oranına sahip yerli üretim fotovoltaik modüller kullanılacak olması olarak sıraladı.

Bundan sonraki YEKA yarışmasının, rüzgâr enerjisi için 1.000 MW’lık kapasite hakkının sağlanacağı YEKA RES-3 ile devam edeceğini hatırlatan Dönmez, bu yarışma da yerli türbin kullanımı şartı olacağına ifade etti.

Fatih Dönmez sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Yarışmaya katılan ve ipi önde göğüsleyen bütün şirketlerimize gösterdikleri yoğun ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Lütfen sözlerine sonuna kadar sahip çıksınlar. Biz bu projelerin en kısa süre içerisinde hayata geçmesini arzu ediyoruz.”

Enerji Bakanı Dönmez konuşmasının ardından yarışmalarda en düşük fiyat teklifini veren ilk üç firmaya sözleşmelerini temsil etti.

YEKA GES üç yarışmalarından en düşük üç teklifi Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Osmaniye-2, 18,2 kuruş/kWh), KON-TEK Kontrol Teknolojileri ve Otomasyon Sanayi Ticaret A.Ş.(Uşak-2, 18,5 kuruş/kWh) ve Özdem Turizm ve Ticaret Sanayi A.Ş. (Mardin-3, 18,5 kuruş/kWh) şirketleri vermişti.

131 şirket 74 proje için yarışmıştı

YEKA GES-3 yarışmaları 36 ayrı şehirdeki 74 ayrı bölgede, 10, 15 ve 20 MW olarak değişen büyüklüklerde toplamda 1.000 MW’lık kapasite hakkı için düzenlenmişti.

Yarışmalar için 8-12 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleşen başvuru sürecinde 131 farklı şirket toplam kurulu güçleri 9.440 MW olabilecek 709 proje için teklif vermişti.

26-29 Nisan ile 24-27 Mayıs tarihleri arasında kapalı zarf, açık eksiltme usülü gerçekleşen yarışmalarda ise 30 ayrı şirket kapasite hakkı elde etmişti.

Yarışmalarda kazanan tekliflerin ağırlıklı ortalaması ise 21,5 kuruş/kilovat-saat olmuştu.[1]

 


[1] YEKA GES-3 Yarışma Sonuçları