Yasayı Beklerken

Sakarya Üniversitesi Enerji Teknolojileri Takımı Shell Eco Marathon’da SETTAR ile iddialı ama başarılarının devamı için desteğe ihtiyaç duymakta.

5 Kasım 2010

EnerjiPort

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) Kanun Tasarısını Perşembe günü görüşecek. Daha önce bu konuda görüşlerini kamuoyuna açıklayan rüzgar ve güneş enerjisi yatırımcıları, Meclis’den sektörü harekete geçirecek bir yasal düzenleme bekliyor. Bu amaçla Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a birer mektup yazan Rüzgar Enerjisi Santrallerı Yatırımcıları Derneği (RESYAD) ve Güneş Enerjisi Yatırımcıları Platformu, Babacan’dan yatırımcıların taleplerini dikkate almalarını istedi. RESYAD, mektubunda dile getirdiği talepler: Haziran 2009 tarihinden beri Meclis gündeminde beklemekte olan ve yenilenebilir enerji kaynakları içinde önemli paya sahip rüzgar ve hidroelektrik kaynaklar için öngörülen alım fiyatlarının (rüzgar için 8 EuroCent/kWh, hidroelektrik için 7 EuroCent/kWh) Yenilenebilir Enerji Kanunı’nun yasalaşma sürecinde dikkate alınması hususunda değerli yardımlarınızı ve katkılarınızı beklemekteyiz.

Güneş’e 20 cent verilmeli

Rüzgarcılar gibi güneş enerjisi yatırımcıları da Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a bir mektup yazarak taleplerini iletti. Güneş Enerjisi Yatırımcıları Platformu da, sektörün 10 yıllık dönem için önünü görmesi için gerekli desteğin verilmesi istedi. Platform görüşünde şu taleplere yer verdi: Yeterince teşvik edildiği takdirde enerji üretimimizin önemli bir kısmını teşkil edebilecek olan güneş enerjisi ile ilgili yatırımların önünün açılması hususunda ihtiyaç duyulan ilginin gösterileceğine tüm güneş enerjisi yatırımcıları olarak yürekten inanmakta ve söz konusu alım fiyatlarının ilk 10 yıl için en az 20 € cent / kWh şeklinde yasalaşması hususunda değerli yardımlarınızı ve katkılarınızı beklemekteyiz.

Bakanlık 5,5 cent demişti

Rüzgarcılar 7 cent ve güneşciler 20 cent teşvik isterken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan son tasarıda ise Rüzgar’a 5,5 cent, güneşi ise 10 cent teşvik veriliyor. Kesin teşvik rakamları Meclis’de yapılacak tartışmalardan sonra belirlenecek.