Yarışma yönetmeliği yayınlandı

Yönetmelik ile yarışmalarda eksi fiyat teklif edebilecekler

13 Mayıs 2017

Rüzgar ve güneş enerjisi yatırımcılarının uzun dönemdir beklediği yarışma yönetmeliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

‘’Rüzgâr veya Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisi Kurmak Üzere Yapılan Önlisans Başvurularına İlişkin Yarışma Yönetmeliği’’ başlıklı düzenleme yeni lisansslı rüzgar ve güneş enerjisi yatırımları için aynı bağlantı bölgesine ilan edilen kapasiteden fazla başvuru bulunması ve/veya aynı sahaya birden fazla başvuru yapılması halinde gerçekleştirilecek yarışmaların usul ve esasları ile yatırımcıların hak ve yükümlülüklerini belirliyor.

Yönetmeliğin yayınlanması ile birlikte aynı başlıklı olarak  6 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan bir önceki düzenleme yürürlükten kalkmış oldu.

Bir önceki yönetmelikte MW başına en yüksek Katkı Payı teklifine dayanan yarışma esası yerini santrallerde üretilecek elektriğin kilovat-saat bazında en düşük satış fiyatı teklifine dayalı esasa bıraktı.

Eksi fiyat teklif edilebilecek

Bununla birlikte yönetmeliğin 4. Maddesinin 3. fıkrasına göre yatırımcılar yarışmalarda sıfır veya başlangıç değeri – 0,01 ABD Doları cent/kWh olmak kaydıyla eksi sayı şeklinde sıfırdan küçük rakamlar da teklif edebilecekler.

Sıfırdan düşük fiyat teklif veren bu yatırımcılar teklif ettikleri fiyatın mutlak değerinin aylık net elektrik enerjisi üretimi ile çarpılması sonucu bulunan Katılım Bedeli’ni piyasa işletmecisine ödemek ile yükümlü olacaklar. Bu ödeme üretim tesisinin ilk ünitesinin geçici kabulünün yapıldığı tarihten başlamak kaydıyla ve tüm tesisin geçici kabulünün yapıldığı tarihten itibaren on yıl süreyle aylık olarak yapılacak.

Düzenleme ile yarışmalarda sunulacak teminat tutarı ise MW başına 50.000 TL olarak belirlendi.

3.000 MW’lık yeni rüzgar enerjisi yatırımı için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından 24-30 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen başvuru sürecinde kuruma toplam güçlerinin 42.273,65 MW olması planlanan 1.096 rüzgar enerjisi projesi için ön lisans başvurusunda bulunulmuştu.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği tarafından 26 Temmuz 2016 tarihinde Yarışma Yönetmeliği Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirilmişti.