Yapı ve Kredi Bankası emisyon azaltım taahhüdü verdi

Banka 1,5 derece hedefi kapsamında taahhütte bulundu

24 Ağustos 2021

Yapı ve Kredi Bankası Bilime Dayalı Hedefler Girişimi’ne dahil olarak emisyonlarını azaltma taahhüdü verdi.

Yapı ve Kredi bu adımı ile girişimin küresel ısınmayı 1,5 derecede sınırlamayı hedefleyen ‘1.5 Dereceye Yönelik İş Hedefleri’ kapsamında taahhüdünde bulunan ilk Türk şirketi oldu.

Bankanın taahhüdü girişim tarafından doğrulandıktan sonra, kamuya açık bir şekilde duyurulacak.

Yapı ve Kredi Bankası’ndan yapılan açıklamada değerlendirmesi yer alan Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Erün sadece operasyonel faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel ve sosyal etkileri yönetmekle kalmayıp, kredilendirme faaliyetleri aracılığıyla müşterilerinin yarattığı etkileri de ölçmek ve dönüşümleri sağlamak için de çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Girişim sadece 1,5 derece hedefi için taahhüt kabul etmeye başladı

Bilime Dayalı Hedefler Girişimi (The Science Based Targets initiative -SBTi) Karbon Saydamlık Projesi (CDP), Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UNGC), Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü (WRI) ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) işbirliği ile başlatılmıştı.

Girişim, şirketlerin küresel ısınma artışını 2 derecenin altında sınırlayan Paris Antlaşması’nın hedeflerini karşılamak ve küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlandırmak üzere bilim temelli emisyon azaltım hedefleri belirlemelerini ve iklim değişikliği ile mücadelede aktif rol almalarını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Bununla birlikte girişim bu yılın Temmuz ayında strateji değişikliğine giderek üye olacak şirketlerden sadece 1,5 derece hedefi kapsamında verdikleri taahhütleri kabul edeceğini açıklamıştı. Bu karardan önce şirketler 2 derece hedefine yönelik de taahhütte bulunabiliyorlardı.

Girişimin bugün itibari ile 1.713 üyesi bulunuyor. Bu şirketlerden 858’i emisyon azaltımı, 715’i ise küresel ısınmayı 1.5°C’de tutmak için çaba göstereceği taahhüdünde bulunmuş durumda.

Girişime Türkiye’den de 13 şirket üye durumda. Bu şirketler Yapı ve Kredi Bankası ile birlikte TSKB, Garanti BBVA, Vakıfbank, Abdi İbrahim, Albaraka Türk, Türkiye İş Bankası, Kayseri Ulaşım, Arçelik, Uludağ İçecek, Kazan Soda Elektrik Üretim, Eti Soda ve Brisa.