Yapı Kredi’ye Enerji Verimliliği İçin 20 Milyon Avro Kredi

Yapı Kredi Leasing’in enerji verimliliği projeleri için 20 milyon avro kredi sağladığı belirtildi

7 Aralık 2010

GGF’den (GGF/Güneydoğu Avrupa Enerji Verimliliği Fonu) sağlanan kredi 3 yılı geri ödemesiz olmak üzere toplam 7 yıl vadeli.

GGF’nin Türk Leasing sağladığı ilk kredi olma özelliğini de taşıyan fon ile KOBİ’lerin enerji verimliliği sağlayan yatırımlarının finansmanı sağlanacak.

Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Nurgün Eyüboğlu küresel ekonomilerde yaşanan tüm çalkantılara rağmen Türkiye’nin gelişen enerji sektöründeki yatırımlarına destek vermeye devam etmekten mutluluk duyduklarını belirtti. Yaşanan krizin ardından yatırımların yavaş yavaş yeniden canlanmaya başladığını söyleyen Eyüboğlu, Yapı Kredi Leasing olarak reel sektörü uzun vadeli kaynaklarla desteklemeye kararlı olduklarını, sağlanan bu yeni kredinin de bunun en güzel kanıtı olduğunu vurguladı.

Eyüboğlu, “Avrupa Yatırım Bankası, KfW ve IFC gibi dünyanın en önemli yatırım bankalarının ortaklığında kurulan GGF, özellikle enerji yatırımlarının finansmanı için oluşturulan bir fon olarak ön plana çıkıyor. Sağlanan bu kredi uluslararası finans kurumlarının Türkiye ve Türk Leasing sektörüne olan güvenini ve inancını pekiştiriyor. Leasing sektörünün lider kuruluşu olarak, güçlü ortaklık yapısının yarattığı sinerji ile hem yeni yatırımlara yönelen hem de mevcut yatırımlarını geliştirmeyi amaçlayan

KOBİ’leri uzun vadeli kaynaklarla desteklemekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Söz konusu kredi enerji verimliliği yatırımlarının finansmanı için son iki yılda IFC ve KfW’den temin edilenlerle birlikte Yapı Kredi Leasing’e sağlanan dördüncü kredi olma özelliğine sahip.