Yapı Kredi’den Hem Kredi Hem Burs

Yapı Kredi’nin yenilenebilir enerji sektörüne finansman sağlamanın dışında akademik çalışmaları da desteklediği açıklandı

1 Şubat 2012

Yapı Kredi Bankasının 2011 yılının üçüncü çeyreği sonu itibari ile enerji projelerine sağladığı finansman miktarının 4 milyar ABD dolarına ulaştığı açıklandı.

Açıklamada bankanın finansman sağladığı toplam proje sayısının 122’ye yükseldiği bildirilirken bu projelerden 76 tanesinin ise yenilenebilir enerji projeleri olduğu açıklandı.

Bankanın sağladığı finansmanlardan kurulu güç anlamında en büyük payı ise 57 proje ile hidroelektrik santrallerin aldığı belirtilirken, açıklamada ayrıca kuruluşun hem bu projelerin hem de özelleştirilmesi devam eden diğer enerji projelerinin finansmanında yer almayı ifade edildi.

Yenilenebilir Enerji Bursu

Bankanın yenilenebilir enerji alanına finansman desteği ile yetinmeyip bu alandaki akademik çalışmaları da desteklediği açıklamada yer alan diğer bir bilgi oldu.

Açıklamada bankanın 2011 yılında Koç Üniversitesi İşbirliği ile “Yapı Kredi Yenilenebilir Enerji Bursu” oluşturduğu, bu burs ile yenilenebilir enerji üzerine yüksek lisans yapan bir öğrencinin konusunda tam donanımlı şekilde mezun olmasınının hedeflendiği ifade edilirken, Yapı Kredi’nin bu sayede yaşadığımız dünyayı sürdürülebilir kılmak için geleceğe yatırım yaptığı belirtildi.