Yapı Kredi’den Garantili Temiz Enerji Fonu

Yapı Kredi’nin yeni ürünü ile temiz enerji şirketlerine yatırım yapmak mümkün olabilecek.

1 Nisan 2011

Yapı Kredi, dünyada temiz enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetlerine anaparayı riske atmadan yatırım yapma imkânı sunan Yapı Kredi B Tipi 0 Anapara Garantili Temiz Enerji Alt Fonu için talep toplamaya başlıyor.

1 – 7 Nisan 2011 tarihleri arasında satışa sunulacak B Tipi 0 Anapara Garantili Temiz Enerji Alt Fonu’nun yatırım dönemi 8 Nisan 2011’de başlayıp 25 Nisan 2012 (383 gün) tarihinde sona eriyor. Minimum 2 bin TL ile yatırım yapılabilinecek Fon’a alım başvuruları Yapı Kredi şubelerinden gerçekleştirilecek.

Yapı Kredi Portföy Yönetimi Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz “Çevreye duyarlı ve sosyal sorumluluk odaklı yaklaşımımız ile yatırımcılarımıza B Tipi 0 Anapara Garantili Temiz Enerji Alt Fonu’nu sunduk. Fon, dünya çapında temiz enerji sektöründe faaliyet gösteren ve belirli kriterleri yerine getiren piyasa değeri en yüksek 30 şirketin hisse senetlerinden oluşuyor. Yatırımcılara Temiz Enerji Endeksi’nde önümüzdeki dönemde yaşanabilecek yükselişten katılım oranında getiri sağlama imkanı sunan Fon’un yapısında yatırım dönemi boyunca yüksek fiyat dalgalanmasını en aza indirmek amacıyla dalgalanma kontrol mekanizması bulunuyor. B Tipi 0 Anapara Garantili Temiz Enerji Alt Fonu’nun alternatif yatırım araçlarını kullanarak portföy çeşitlendirmesi yapmak ve sosyal sorumluluğa önem vererek yatırımını bu alanda hizmet gösteren şirketlere anapara garantisiyle yatırım yaparak değerlendirmek isteyen yatırımcılar için uygun bir alternatif olacağını düşünüyoruz” dedi.

0 Anapara Garantili Temiz Enerji Alt Fonu’nun Getirisi Nasıl Hesaplanıyor?

Yatırım dönemi sonundaki Fon getirisini belirlemek için Fon’un dayanak varlığı olan Endeks’in başlangıç değeri, belirlenen üç gözlem tarihinde ilan edilecek Endeks kapanış değerlerinin aritmetik ortalamasıyla karşılaştırılacak. Endeks’in gözlem tarihlerindeki değerlerinin aritmetik ortalaması Endeks’in başlangıç değerinin üzerindeyse, Fon’un getirisi Temiz Enerji Endeksi değişiminin katılım oranı ile çarpılması sonucu bulunacak. Yatırım dönemi sonunda Endeks performansının negatif olması durumunda ise Fon, müşterisine anaparasını verecek.

Yapı Kredi Portföy Yönetimi A.Ş. Hakkında:

Kurumsal yatırım kararı alma süreci, aktif yönetimi ve yönettiği ürünlerde optimal getiriyi sağlama prensibiyle, farklı risk tercihlerine hitap eden, geniş yelpazedeki yatırım ürünlerinin yönetimini gerçekleştiren Yapı Kredi Portföy Yönetimi, bireysel ve kurumsal yatırımcılara sunduğu özel ve yenilikçi finansal çözümler ile varlık yönetiminde müşterilerinin vazgeçilmez iş ortağı olmayı hedeflemektedir.