Yanlış projeler halkı HES’lerden soğuttu

CHP Enerji Komisyonu Başkanı Necdet Pamir yanlış uygulamaların bütün HES’lere karşı çıkmayı getirdiğini söyledi

1 Mart 2012

Enerjide Risk Yönetimi Konferansının açılış oturumu olan Türkiye’nin Enerji Politikaları ve Olası Riskler oturumunun moderatörlüğünü yapan Cumhuriyet Halk Partisi Enerji Komisyonu Başkanı Necdet Pamir jeopolitik risklere dikkat çekti.

İran ve Rusya’ya aşırı bağımlı olmanın en büyük risk olduğunu belirten Pamir, ikinci risk olarak ise ürün çeşitliliğin olmaması olduğunu söyledi. Türkiye’nin toplam enerjide doğalgaza bağımlılığının yüzde 33, elektrik üretiminde ise yüzde 50 olduğunu hatırlatan Pamir, bu oranın hızlı bir şekilde yerli kaynaklar lehine değiştirilmesi gerektiğini savundu.

Yerli kaynakların başında gelen HES’lerin bugüne kadar yanlış projelendirildiğinden dolayı toplumda haklı bir tepkinin oluştuğunu ifade eden Pamir, şöyle konuştu. “Aynı derenin üstüme 8 tane türbin koyarsanız, 1. derece tarım arazisine, sit alanına HES projesi hazırlarsanız insanlar tabii ki buna karşı çıkar. Zamanla da bu karşı çıkmalar, ‘Tarım arazisine vb. HES’e hayır’dan ‘HES’lere hayır’a döner. Bu projelerin daha doğru geliştirilmesi gerekiyordu” dedi.