Yalıtımsızlık Enerji İsrafına Yol Açıyor

Türkiye’deki konutların yalıtımsızlığının yol açtığı ekonomik kayıp 14.5 Milyar TL’ye ulaşıyor.

1 Şubat 2012

DOW Bina Çözümleri tarafından yapılan bir açıklamada Türkiye’deki 18 milyon konutun yaklaşık olarak yüzde 90’ının yalıtımsız olduğu, bunun ise 14.5 milyar TL’lik bir enerji israfı yarattığına dikkat çekildi.

Şirketin Satış Müdürü Gökhan Kurt tarafından yapılan açıklamada ise bu enerji israfının alternatif maliyetlerine dikkat çekiliyor. Şirketin hesaplamalarına göre ortaya çıkan bu enerji israfı ile şunlar yapılabilir;

– 2 milyar 900 milyon fidan dikilebilir

– Resmi rakamlara göre 12 milyon 97 bin kişinin yoksulluk sınırında yaşadığı ve dört kişilik bir ailenin minumum aylık gıda harcamasının 890 TL olarak hesaplandığı ülkemizdeki 16 milyon 292 bin ailenin aylık gıda harcaması karşılanabilir.

– 19 milyon 300 bin öğrencinin eğitim giderleri karşılanabilir.

Gökhan Kurt açıklamasında tüketicilerin mevcut binalara daha kolay yalıtım yaptırılabilmesi için yalıtım ürünlerindeki KDV’nin indirilmesi ve devlet destekli, düşük faizli kredilerin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Bu teşviklerin aynı zamanda tüketicilerin ucuz olduğu için merdiven altı ürünleri tercih etmesinin de önüne geçerek ısı yalıtımı uygulamalarındaki kaliteyi artıracağını da belirten Kurt, kaliteli ısı yalıtımı uygulamaları sayesinde ise hem tüketicilerin hem ülkenin hem de çevrenin büyük kazançlar sağlayacağını ifade etti.