Yağmur Ormanlarına Dev Baraj İnşası Başlıyor

Amazon yağmur ormanlarında inşa edilecek baraj dünyanın üçüncü büyük barajı olacak

3 Şubat 2010

Brezilya hükümeti Amazon yağmur ormanları bölgesinde inşa edilecek dev baraj için gerekli onayı verdi. İnşa edilecek bu yeni baraj büyüklük bakımından Brezilya’nın ikinci dünya’nın ise üçüncü barajı olacak.

17 milyar dolarlık yatırım ile yapılacak baraj 11 GV kurulu güce sahip olacak ve 500 kilometre karelik bir alanı kaplayacak.  Brezilya Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada baraj’ın inşasında 85.000 kişinin çalışacağı ve inşa için Panama kanalının açılmasında yapılan kadar kazı işlemi yapılacağı belirtiliyor.

Projeye çeşitli kesimlerden ise yoğun tepkiler geliyor. 1970’lerin başından beri gündemde olan projeye bölge halkı ve çevreci gruplar bölgedeki doğal hayatı bozacağı ve bölgede yaşayan yerli halkları topraklarından olmalarına neden olacağı nedeni ile karşı çıkıyor. Konu hakkında açıklama yapan Brezilya Çevre Bakanı Carlos Minc ise açıklamasında hükümetin verdiği kararı savunarak inşayı yapacak şirkete verilen çevre lisansının “tarihteki en talepkar çevre lisansı” olduğunu  çevreye verilecek zararın çok düşük olacağını ve topraklarından ayrılmak zorunda kalacak yerlilerin yeniden yerleşimleri için şirketin 800 milyon dolar harcamak ile yükümlü kılındığını belirtti.