”Yabancılar yerli üretim için geliyor”

EPDK Başkanı Hasan Köktaş ilave teşviklerin yerli ekipman üretimine çok önemli katkısı olduğunu söyledi

24 Nisan 2012

EPDK Başkanı Hasan Köktaş Era Şirketler Grubu’nu ziyaretinde Sabah gazetesinden Mehmet Nayır’ın sorularını cevapladı.

Hasan Köktaş açıklamasında Enerji Bakanlığı tarafından çıkarılan Yenilenebilir Enerji Kanunu’nda yer alan yüzde 100 yerli ekipman kullanımında sağlanacak ilave yüzde 50’lik teşvik uygulamasının yerli yabancı ekipman üreticilerini Türkiye’de üretim yapmaya yönlendirdiğini söyledi.

Enerji üretiminde kullanılan ekipmanların ithal edilmesinin Türkiye’nin cari açığına çok önemli katkısı olduğunun altını çizen EPDK Başkanı şunları söyledi;

“Enerji sektöründe en büyük eksik yerli ekipman üretimiydi. Bazı yerel şirketler üretime başladı. Şu anda neredeyse her hafta yerli ve yabancı birçok firma bize yatırım talebiyle geliyor. Ekipman üretimi yapmak isteyen birçok yerli, yabancı yatırımcı var. Son dönemde gelip giden yabancı yatırımcı profili de bu teşvik sisteminden çok olumlu etkilendi. Daha dün gücü 75 bin megavatla Türkiye’nin 1.5 katı olan Güney Koreli şirketin CEO’suna enerji sektörümüzün 2030 yılı vizyonunu anlattım. Lisans alma süreci, yerli üretimin payı gibi konularda konuştuk ve bu fotoğrafın içinde yer almak istediğini bildirdi.”