Ya Ucuz Elektrik Ya İşsizlik

Almanya’nın nükleer enerjiden vazgeçmesi elektrik maliyetlerinin artacağı endişesi nedeni ile büyük şirketleri başka arayışlara yönlendiriyor. 

8 Ağustos 2011

Almanya’nın 2022 yılında ülkedeki tüm nükleer enerji santrallerini kapatma kararı almasının ardından ortaya çıkan elektrik fiyatlarının artacağı endişesi Almanya’nın dev şirketlerini faaliyetlerini ülke dışına kaydırma seçeneğini düşünmeye başlamalarına neden oluyor.

Son olarak Alman ilaç üreticisi Bayer’in CEO’su Marijn Dekkers WirtschaftsWoche dergisine yaptığı açıklamada ülkedeki nükleer enerji santrallerinin kapanmasının elektrik fiyatlarının yükselmesine neden olması halinde Almanya’daki üretim tesislerini ülke dışına taşımayı gündeme getirebileceğini söyledi.

Dekkers Alman şirketlerin rekabet avantajlarını korumaları gerektiğini söylerken, Almanya’nın Avrupa Birliği ülkeleri arasında enerji fiyatlarının en yüksek olduğu ülke olduğuna dikkat çekti.

Marijn Dekkers’a göre Bayer gibi büyük ve uluslararası şirketler enerji maliyetleri nedeni ile rekabet avantajlarını kaybettikleri takdirde üretim tesislerini Almanya dışına taşımak zorunda kalacaklar.

Bununla beraber yakın zamanda Alman iletişim firması 1&1’in CEO’su Robert Hoffmann yaptığı benzer bir açıklamada kullandıkları elektriği Norveç’teki hidroelektrik santrallerinden satın aldıkları fakat buna rağmen ödedikleri vergiler ile Almanya’daki çatı üstü güneş enerjisi yatırımları gibi, yenilenebilir enerji teşvik politikasının maliyetine katlanmak durumunda olduklarını bununda kendileri için gerçekte ikinci bir enerji maliyeti olduğunu söyledi.

Hoffmann bu durum nedeni ile operasyonlarını yeşil enerjiden dolayı ekstra maliyete katlanmayacakları ülkelere kaydırmayı düşündüklerini söyledi.