WinG ikinci toplantısını yaptı

Türkiye jeotermal enerji sektörünün kadın temsilcileri Kızıldere I JES’te ikinci toplantılarını yaptı

18 Aralık 2017

Türkiye jeotermal enerji sektörünün kadın temsilcilerinden oluşan 77 üyeli WinG Türkiye (Women in Geothermal/Jeotermalde Kadınlar) ikinci toplantısını yaptığını açıkladı.

WinG Türkiye’nin açıklamasına göre topluluk ilk toplantısını 8 Ekim 2016’da İzmir’de yaptı ve bu toplantıda jeotermal enerjinin özel sektörde ve akademik hayattaki mevcut durumu irdelendi.

Topluluğun ikinci toplantısı ise 1983 yılında Türkiye’de jeotermal enerjiden elektrik üretiminin ilk başladığı Denizli’nin Kızıldere ilçesinde gerçekleştirildi.

Zorlu Enerji’nin sponsorluğunda, Kızıldere I Jeotermal Enerji Santrali’nde gerçekleşen toplantı WinG’in Türkiye elçisi ülke elçisi
Umut Destegül Solaroğlu’nun konuşmasıyla başladı.

Geçtiğimiz faaliyet yılında yapılan çalışmaların aktarıldığı sunumdan sonra ödül törenine geçildi. İlk toplantı için desteklerini esirgemeyen Nalco
adına Tayfun Evcil’e, ikinci toplantı için ev sahipliği yapan Zorlu Enerji adına Kızıldere JES İşletme Müdürü Ali Er’e ve topluluk bünyesindeki aktif çalışmaları için Sis Enerji Genel Koordinatörü Barış Ülgen’e teşekkür plaketi sunuldu.

2030 Birleşmiş Milletler kalkınma hedeflerinden beşincisi olan “cinsiyet eşitliği” hedefi ile ortak amaçlara sahip, kadınların iş hayatında ve toplumda güçlenmesini öncelikli konu olarak ele alan Zorlu Enerji Grubu adına Kiraz Öcal, WinG toplantısına destek olmaktan duydukları  memnuniyeti dile getirerek katılımcılara, adlarına TEMA’ya yapılan bağış sertifikalarını takdim etti.

Toplantıda yapılan sunumda Türkiye jeotermal enerji sektöründeki gelişmeleri aktaran Barış Ülgen, sektördeki mevcut istihdam oranlarına dikkat çekti. Zorlu Enerji Grubu’ndan Raziye Şengün’ün Denizli-Buharkent jeotermal sahasında yapılanan rezervuar çalışmalarını anlattığı sunumundan sonra katılımcılar, Kızıldere I JES’e teknik bir gezi gerçekleştirdiler.

Gezinin ardından yeni faaliyet dönemi için fikir alışverişi, planlama ve görev dağılımının yapıldığı açık oturumla beraber programın ilk günü tamamlandı.

Toplantının ikinci gününde, Aranz Geo (yeni adıyla Seequent) firmasının geliştirdiği üç boyutlu modelleme yazılımı Leapfrog Geothermal’ın tanıtımıyla başlayan program, katılımcıların Pamukkale travertenlerine gerçekleştirdikleri gezi ile sona erdi.

WinG’nin açıklamasında topluluğun yeni dönem hedefleri arasında teknoloji günleri düzenlemek, üniversitelerin kariyer günlerine ve jeotermal odaklı kongrelere katılmak olduğa ifade edildi.

Açıklamada WinG Türkiye’ye, üye olmak, geri bildirimde bulunmak veya destek olmak için ise aşağıdaki iletişim adreslerinin kullanılabileceği bildirildi.

WinG İletişim Adresleri:

Web-sitesi: www.WinG.geothermal-energy.org

E-Posta: info@womeningeothermal.com

Türkiye elçisi Umut Destegül Solaroğlu e-posta adresi: udestegul@gmail.com

Facebook: https://www.facebook.com/groups/womeningeothermal/